عصر بازاربرنج

مصوبه دولت برای حقوق بازنشستگان

عصر اعتبار- دیروز هیات دولت با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی موافقت کرد. بر این اساس واگذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در تادیه بدهی به سازمان تامین اجتماعی تصویب شد. سازمان تامین اجتماعی نیز با اتکا به منابع جدید متعهد شد طی ماه‌های آتی طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به اجرا بگذارد. براساس وعده داده شده، از شهریورماه به حقوق بازنشسته‌های حداقلی‌بگیر تامین اجتماعی، ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزوده می‌شود تا کسی کمتر از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافتی نداشته باشد.

مصوبه دولت برای حقوق بازنشستگان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی خبر داد. هیات‌دولت با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر واگذاری 32 هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در تادیه بدهی‌اش به سازمان تامین‌اجتماعی موافقت کرد، به این ترتیب دست سازمان برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی باز شد. محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر گفت: براساس مصوبه هیات‌دولت که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی صادر شد، بخشی از سهام دولت در 9 شرکت مهم دولتی به سازمان تامین‌اجتماعی واگذار شد. سازمان تامین‌اجتماعی متعهد است با اتکا به این منابع جدید ظرف مدت کوتاهی طی ماه‌های آتی نسبت به اجرای طرح همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین‌اجتماعی اقدام فوری به‌عمل آورد.

    حقوق به چقدر می‌رسد؟
    به گفته رئیس سازمان تامین اجتماعی، هزینه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در هر سال در حدود 15 هزار میلیارد تومان خواهد بود. مصطفی سالاری ابراز امیدواری کرد که در طول 30 تا 40 روز آینده محاسبات و صدور احکام مربوطه انجام شود تا نهایتا در اول شهریور بر حقوق بازنشستگان اعمال و پرداخت بر مبنای متناسب‌سازی انجام شود.  به گفته سالاری، برای حداقل‌بگیران در حدود 500 تا 600 هزار تومان افزایش حقوق رخ می‌دهد. همچنین برای غیرحداقل بگیران نیز تا 800 هزار تومان افزایش با توجه به سنوات خدمت و میزان وصولی فعلی‌شان پیش‌بینی می‌شود. همچنین رئیس سازمان تامین اجتماعی وعده داد که تصمیم‌گیری درخصوص افزایش بن خواربار و حق مسکن کارگران نیز به زودی نهایی شود. بر این اساس، حقوق یک حداقل بگیر با 30 سال سابقه کار که در سال گذشته در حدود یک میلیون و 500 هزار تومان بود، با اعمال افزایش متناسب‌سازی و حق مسکن باید به 2 میلیون و 600 هزار تومان برسد.  در همین ارتباط رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران نیز به «ایسنا» گفت: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مطالبه 10 ساله بازنشستگان بود که با تصویب پرداخت 32 هزار میلیارد تومان از مطالبات تامین اجتماعی از دولت در هیات وزیران به نتیجه رسید. علی دهقان‌کیا ادامه داد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه و بودجه سال جاری کشور دولت مکلف به پرداخت 50 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی است و امیدواریم باقیمانده این مبلغ نیز برای تداوم اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در قالب سهام شرکت‌های دولتی یا سایر ظرفیت‌های قانونی پرداخت شود تا اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سنوات آینده تداوم یابد.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی