عصر بازاربرنج

روسیه به دلار زدایی ادامه می دهد

عصر اعتبار- سهم اوراق دلاری از سبد ارزی روسیه بار دیگر کاهش یافت.

روسیه به دلار زدایی ادامه می دهد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، روند فاصله گرفتن روسیه از دلار در ماه های اخیر بار دیگر تشدید شده است؛ تا جایی که طبق اعلام بانک مرکزی این کشور تا ابتدای ماه ژوییه این کشور 569 میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز داشته که در مقایسه با ماه قبل 2.7 میلیارد دلار بیشتر شده است. هم چنین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روسیه 50 ملیارد دلار به ذخایر طلا و ارز خود افزوده است. 

  در طول چهار سال اخیر میزان ذخایر طلا و ارز روسیه غالبا صعودی بوده است و مدیران بانک مرکزی این کشور امیدوارند این مساله باعث کاهش نوسانات بازارهای مالی و آسیب پذیری در برابر تکانه های خارجی نظیر تحریم ها شود.

  تا تاریخ یکم ژوییه میزان ذخایر ارزی این کشور با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 438 میلیارد دلار رسیده اما میزان ذخایر طلا 2.5 درصد بیشتر شده و به 130.8 میلیارد دلار رسیده است.

  سه سال پیش روسیه با در اختیار داشتن 105 میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری یکی از بزرگ ترین دارندگان این اوراق در جهان بود اما از آن زمان تاکنون حدود 96 درصد از این اوراق را واگذار کرده است.

  ژاپن و چین بزرگ ترین دارندگان اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا هستند و هر کدام بالغ بر یک تریلیون دلار از این اوراق را در اختیار دارند. انگلیس نیز سومین کشور از این نظر است.

  اولگ کوزیمین- کارشناس ارشد اقتصادی در مؤسسه رنسانس کپیتال - در همین رابطه گفت: با هدف تقویت ذخایر طلا، فکر می‌کنم بانک مرکزی دست به واردات طلا بزند. تداوم تنش‌ها با واشنگتن بدان معنا خواهد بود که میلیاردها دلار دیگر از ذخایر ارزی روسیه با طلا جایگزین خواهند شد.

  طلا در حال حاضر 20 درصد ذخایر ارزی و دلار 22 درصد ذخایر ارزی بانک مرکزی روسیه را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه در اواسط سال 2017 معادل 22 درصد بود. بانک مرکزی روسیه در ماه فوریه به تنهایی حدود 40 درصد از خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان را انجام داده است.

  طبق اعلام بانک مرکزی روسیه، تا پایان ماه مارس و به عنوان راهبرد متنوع سازی ذخایر ارزی، ذخایر طلای این کشور  به حدود 2300 تن به ارزش 120 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی