عصر بازاربرنج

چند درصد متقاضیان وام اشتغال روستایی بیمه شدند؟

عصر اعتبار- بر اساس آخرین آمارها ۳۶ درصد متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال روستایی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و پنج درصد تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان و روستاییان و عشایر قرار گرفته‌اند.

چند درصد متقاضیان وام اشتغال روستایی بیمه شدند؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بررسی روند پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری از سوی صندوق توسعه ملی و مؤسسات عامل در این طرح نشان می‌دهد که از محل منابع صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار و معادل ریالی آن از منابع داخلی موسسات عامل اختصاص پیدا کرده که طی پنج مرحله به حساب موسسات عامل واریز شده است.

  اولین مرحله پرداخت تسهیلات، 26 دی ماه 1396 بوده که مبلغ 15 هزار میلیارد ریال معادل 375 میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی پرداخت شده است، 12 اردیبهشت ماه 1397 دومین مرحله پرداخت تسهیلات به مبلغ 15 هزار میلیارد ریال معادل 375 میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی و سومین مرحله پرداخت در 26 دی ماه 1397 مبلغ 14 هزار و 391 میلیارد ریال معادل 175.5 میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی بوده است.

  یکم اسفند 1397 نیز چهارمین مرحله پرداخت تسهیلات صورت گرفته که مبلغ 22 هزار و 509 میلیارد ریال معادل 274.5 میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی بوده و در مرحله پنجم در 5 بهمن ماه 1398 مبلغ 30 هزار و 615 میلیارد ریال معادل 245 میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

  علاوه بر این، بر اساس آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، حداقل به میزان معادل ریالی سپرده شده توسط صندوق توسعه ملی از محل منابع داخلی بانکها و مؤسسات عامل به صورت تلفیقی برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی تعیین شده است.

  از کل مبلغ تخصیص یافته، 37 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات طی تفاهم‌نامه مشترک میان سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از محل اعتبار اشتغال روستایی در 20 اردیبهشت 1397 به نهادهای حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان بهزیستی اختصاص یافته است.

  در همین راستا، رامین اسدی ـ مدیر پروژه سرمایه‌گذاری طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی وزارت کار در گفت‌وگو با ایسنا، حداکثر مبلغ تسهیلات اشتغال روستایی را بسته به توجیه‌پذیری طرح تا سقف 150 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: بازپرداخت تسهیلات اشتغال روستایی بنا به تشخیص مؤسسه عامل و حداکثر دارای دوره تنفس یکساله است و هر واحد روستایی برای یک طرح فقط یکبار می‌تواند از تسهیلات اشتغال روستایی استفاده کند.

  از مجموع 134 هزار و 152 نفر دریافت کننده تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، 47 هزار و 630 نفر معادل 36 درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و 7126 نفر معادل 5 درصد تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار دارند.وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از متقاضیان تسهیلات اشتغال روستایی تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند؟ گفت: از مجموع 134 هزار و 152 نفر دریافت کننده تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری، تعداد 47 هزار و 630 نفر معادل 36 درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و 7126 نفر معادل 5 درصد تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار دارند.

  اسدی درباره میزان استقبال صورت گرفته از طرح نیز گفت: بررسی تفکیک جنسیتی طرح‌های دریافت کننده تسهیلات حاکی از آن است که 67 درصد جامعه آماری طرح را مردان و 33 درصد را زنان تشکیل می‌دهند و در بحث سطح تحصیلات متقاضیان 62 درصد متقاضیان دریافت تسهیلات، دیپلمه‌ و کمتر از آن بودند.

  به گفته وی نرخ مصوب سود تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی و عشایری مرزی 4 درصد، برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی 6 درصد و برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت، معادل 10  درصد است.

  پیش از این معاونت اشتغال وزارت کار اعلام کرده بود که بیش از 169 هزار طرح توجیهی کسب و کار روستایی از سوی متقاضیان به سامانه کارا  ارائه شده که از این میزان پس از بررسی طرح‌ها توسط کمیته‌های فنی ملی، استانی و مؤسسات عامل 136 هزار و 421 طرح به ارزش حدود 124 هزار و 858 میلیارد ریال تأیید و مصوب و برای 247 هزار و 135 نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

  به گزارش ایسنا، طرح اشتغال روستایی با هدف توسعه اشتغال در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی و عشایری در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت و دولت دوازدهم به منظور ایجاد اشتغال پایدار، کاهش نرخ بیکاری در مناطق روستایی و عشایری و رونق بخشیدن به بازار کار این طرح را در کارنامه عملیاتی خود به اجرا درآورد. کارشناسان بر این باورند که اجرای موفق این طرح، موجب کاهش حاشیه نشینی، کاهش مهاجرت به شهرها، ماندگاری ساکنین روستا و درآمدزایی برای آنها، کمک به اقتصاد و معیشت خانوارهای روستایی، اشتغالزایی برای جوانان و کارجویان و حل معضل بیکاری در مناطق روستایی و عشایری می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو