عصر بازاربرنج

بالاترین و پایین‌ترین برآورد نقطه‌ای از نرخ بیکاری در استان‌ها

عصر اعتبار- بررسی آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که بالاترین برآورد نرخ بیکاری نقطه‌ای کشور در بهار امسال متعلق به چهارمحال و بختیاری با ۱۹.۱ و پایین‌ترین نرخ نیز متعلق به خراسان جنوبی با ۴.۰ درصد بوده است.

بالاترین و پایین‌ترین برآورد نقطه‌ای از نرخ بیکاری در استان‌ها
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، مرکز آمار ایران گزارش طرح آمارگیری نیروی کار در بهار 99 مرکز آمار ایران را منتشر کرده که براساس آن بررسی نتایج حاکی از مشهود بودن اثر کووید ١٩ بر بازار کار کشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل است. مطابق این نتایج، جمعیت غیر فعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش ملموسی مواجه شده است. بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 9.8 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال گذشته، ١.١ درصد کاهش یافته است.

  در بهار ١٣٩٩، به میزان 41.0 درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٨) 3.7 درصد کاهش یافته است.

  جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٢ میلیون و ٩٦٣ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک میلیون و پانصد هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که دربهار ١٣٩٩، بخش خدمات با 49.7 درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با 31.8 درصد و کشاورزی با 18.6 درصد قرار دارند.

  بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار امسال، 16.7 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ١٣٩٨، به میزان 1.5 درصد کاهش یافته است.

  بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٩، 7.9 درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که 33.5 درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

  بالاترین و پایین‌ترین نرخ بیکاری در استان‌ها

  جداول منتشر شده در گزارش مرکز آمار ایران حکایت از آن دارد که برآورد نقطه‌ای از نرخ بیکاری کل کشور برای فصل بهار امسال برابر با 9.8 درصد بوده که 1.1 درصد کمتر از فصل مشابه سال قبل است.

  این گزارش فاصله اطمینان از نرخ بیکاری در کل کشور را نیز برابر با 9.4 تا 10.2 درصد برآورد کرده است. براساس این گزارش بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی در کشور در فصل بهار در استان هرمزگان با 46.1 درصد به ثبت رسیده و پایین‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی نیز به سیستان و بلوچستان با 33.4 درصد اختصاص داشته است.

  نرخ مشارکت اقتصادی در استان تهران در بهار 99 نیز برابر با 40.3 درصد اعلام شده است. این گزارش بالاترین نسبت اشتغال در کشور در بهار امسال را متعلق به استان مازندران با 41.4 درصد و پایین‌ترین نرخ نسبت اشتغال را نیز متعلق به استان سیستان و بلوچستان با 29.1 درصد اعلام کرده است.

  براساس این گزارش، نسبت اشتغال در اولین فصل از سال 99 برای استان تهران برابر با 36.8 درصد به ثبت رسیده است. مرکز آمار ایران همچنین بالاترین برآورد نقطه‌ای از نرخ بیکاری را نیز متعلق به استان چهارمحل و بختیاری را 19.1 درصد و پایین‌ترین برآورد نقطه‌ای از بیکاری را نیز متعلق به استان خراسان جنوبی با 4.0 درصد عنوان کرده است.

  برآورد نقطه‌ای مرکز آمار ایران از بیکاری در استان تهران نیز که در بهار سال 98 معادل 10.2 درصد بوده در بهار امسال 8.8 درصد به ثبت رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو