عصر بازاربرنج

تورم آمریکا بر قله ۳ ماهه‌

عصر اعتبار- برای نخستین بار در سه ماهه دوم سال، تورم آمریکا صعودی شد.

تورم آمریکا بر قله ۳ ماهه‌
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در 12 ماه منتهی به ژوین با 0.5 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 0.6 درصد رسید.

  این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به گونه ای که تورم بنزین به منفی 23.4 درصد رسیده است. پس از این بخش نیز حمل و نقل با تورم منفی هفت درصد دیگر عامل مهم کاهنده تورمی بوده است. 

  از سوی دیگر اما بیشترین عامل افزایشی نرخ تورم آمریکا در ماه ژوین مربوط به گروه مراقبت های درمانی بوده است که تورم شش درصدی برای آن به ثبت رسیده است. پس از آن نیز بخش مواد غذایی با 4.5 درصد قرار دار.  از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه ژوین به 1.2 درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود تغییری نکرده است.

  بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه ژوین با 0.3 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به 0.2 درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی 1914 تا 2019 معادل 3.25 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن 1920 و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن 1921 بوده است.

  کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح دو درصدی می تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل بخشی به سیاست‌های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.

  پس از 12 سال رشد مثبت متوالی انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تحت تاثیر شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال جاری منفی شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو