عصر بازاربرنج

شیب نزولی درآمد غول بانکی اچ‌اس‌بی‌سی بر اثر کرونا

عصر اعتبار- غول بانکی اچ‌اس‌بی‌سی روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۶۵ درصد از درآمد خود را در نیمه نخست امسال به دلیل مشکلات مالی ناشی از بحران شیوع کرونا (کووید-۱۹) از دست داده است.

شیب نزولی درآمد غول بانکی اچ‌اس‌بی‌سی بر اثر کرونا
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، درآمد بانک در ماه‌های ژانویه تا ژوئن 2020میلادی(دی98 تا خرداد99)، به 4.3 میلیارد دلار رسیده که این میزان 65 درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است. 

  کارشناسان می‌گویند که این میزان فراتر از حدی است که پیش‌بینی می‌کردند و نشان‌دهنده پیامدهای ناشی از بحران کروناست. همچنین گفته می شود که تنش‌های سیاسی میان آمریکا و چین در خصوص هنگ‌کنگ بر درآمدهای این بانک بی تاثیر نبوده است. مقر اصلی بانک اچ‌اس‌بی‌سی در لندن است اما نیمی از درآمدش از منطقه شرق آسیا تامین می‌شود.

  «نول کویین» مدیر اجرایی اچ‌اس‌بی‌سی در این باره گفت: تنش های سیاسی میان آمریکا و چین، ناگزیر شرایط چالش‌ برانگیزی را برای بانک ایجاد کرده، اما ما آمادگی داریم منافع مشتریان و سرمایه‌گذاران را تامین کنیم. 

  بانک اچ‌اس‌بی‌سی اردیبهشت گذشته نیز اعلام کرد که 48 درصد از درآمدهای خود را بر اثر بحران کرونا و بدحسابی وام داران در سه ماه نخست سال از دست داده است.

  مدیران بانک برای جلوگیری از تشدید مشکلات مالی درصدد تعدیل نیرو برآمده‌اند. این در حالی است که آنها چند ماه پیش هم از برنامه تعدیل 35 هزار شغل ظرف 3 سال آینده خبر دادند.  

  بانک مرکزی انگلیس اواخر اسفند گذشته با هدف کاهش تأثیرات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، نرخ بهره بین بانکی را به پایین ترین حد ممکن رساند. 

  براساس تصمیم کمیته سیاست‌ پولی بانک مرکزی انگلیس، نرخ بهره بین بانکی در این کشور اینک به یک دهم درصد (0.1) رسیده که این رقم در تاریخ انگلیس کم‌سابقه است.

  این اقدام اگرچه با هدف افزایش چرخش منابع مالی صورت گرفته اما در اصل باعث کاهش منابع درآمدی بانک‌ها از محل پرداخت وام شده است.  

  بانک اچ‌اس‌بی‌سی در سال 1865میلادی توسط توماس ساترلند بانکدار اسکاتلندی در هنگ‌کنگ که از مستعمرات بریتانیا بود، تاسیس شد و اکنون به‌ عنوان یکی از بزرگترین بانک‌های جهان شناخته می‌شود.

  این بانک، مالک شبکه‌ای از هفت هزار و 200 شعبه در 85 کشور جهان است. در سال 2012 این بانک با دارایی خالص 2 هزار و 693 تریلیون دلار به ‌عنوان بزرگترین بانک جهان، بر پایه میزان دارایی‌ها شناخته شد.   

  سهام این بانک در بازارهای بورس لندن، نیویورک، بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ، بورس یورونکست پاریس و بورس اوراق بهادار برمودا معامله می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار