عصر بازاربرنج

لیر تقویت شد

عصر اعتبار- افزایش نرخ بازده اوراق قرضه مبتنی بر لیر باعث تقویت ارزش لیر ترکیه شد.

لیر تقویت شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، انتشار اخباری از رسیدن نرخ بازده اوراق قرضه مبتنی بر لیر به 1.050 درصد در بازار لندن باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود به بالاترین سطح یک ماه اخیر خود برسد و نرخ برابری دلار در کانال 6.9 لیر تثبیت شود. این نرخ ثبت شده، بالاترین بازدهی اوراق قرضه ترکیه از ماه مارس سال گذشته تاکنون بوده است.

  در روزهای اخیر بانک مرکزی ترکیه به مداخلات خود در بازارهای ارزی شدت بخشیده به گونه ای که طبق اعلام رویترز، حجم ارز تزریق شده به بازارهای ارزی این کشور از 10 میلیارد دلار نیز فراتر رفته است. نرخ برابری هفت لیر مقابل هر دلار مرز روانی مهمی محسوب می شود و بانک مرکزی تلاش دارد تا آن را حفظ کند.

  در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.33 درصد کاهش به 6.908 لیر رسید. با این حال لیر ترکیه کماکان نسبت به ابتدای سال در موقعیتی ضعیف قرار دارد و تنها طی چهار ماه، 14 درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است.

  در حال حاضر بانک مرکزی ترکیه تنها 26 میلیارد دلار ذخیره ارزی در اختیار دارد که این رقم 14 میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در ابتدای سال است. طبق گفته فعالان ارزی، بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون حدود 30 میلیارد دلار ارز برای حفظ ثبات نسبی لیر به بازار تزریق کرده است.

  به گفته کارشناسان اگر ترکیه نتواند به منابع ارزی جدیدی دست پیدا کند باید منتظر عواقب شدیدی در بازار ارز باشد به ویژه حالا که کاهش های متوالی نرخ بهره در این کشور بر توانایی بانک مرکزی برای اجرای سیاست های حمایتی تاثیر زیادی گذاشته است.

  ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 45 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 8.137 لیر و هر پوند معادل 9.029 لیر اعلام شد.

  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار