عصر بازاربرنج

گزارش کمیسیون برنامه و بودجه درباره بلاتکلیفی ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی سال ۹۷+جدول

عصر اعتبار- کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در گزارشی موضوع بلاتکلیفی ۴.۸ میلیارد دلاری ارز دولتی سال ۹۷ را مورد بررسی قرار داده است.

گزارش کمیسیون برنامه و بودجه درباره بلاتکلیفی ۴.۸ میلیارد دلار ارز دولتی سال ۹۷+جدول
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از فارس،  کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در گزارشی به مقایسه جزئیات گزارش بانک مرکزی با گزارش تفریغ بودجه سال 97 دیوان محاسبات درباره ارزهای دولتی بلاتکلیف پرداخته است. 

  در این گزارش به شرح اختلاف 4.8 میلیارد دلار ارزهای دولتی که همچنان بلاتکلیف و اثری از آن نیست، پرداخته شده است.

  این کمیسیون در تشریح علل به وجود آمدن گم شدن ارزهای دولتی نوشته است: سیستم های اختصاص ارز بابت واردات کالا و خدمات و سایر ارزها از سال 1327 تاکنون دارای نابسامانی جدی بوده و قوانین الزام اور کمی در این زمینه مصوب شده است.

  متن گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم بدین شرح است:

  نحوه اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی

  هیات وزیران در تاریخ 97/1/21 نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی و سایر گروه کالاها را با توجه به نوسانات نرخ ارز مبلغ 4200 تومان اعلام نمود. از تاریخ مذکور کلیه ثبت سفارش ها به نرخ مذکور انجام شد که این ثبت سفارش ها تا تاریخ 97/5/17 بالغ بر 17.444 میلیارد دلار می باشد.

  بر اساس مصوبه مورخ 97/5/17 مقرر شد تخصیص ارز برای 25 دسته از کالاهای اساسی با نرخ 4200 تومان و برای سایر کالاها بر اساس نرخ سامانه نیما انجام پذیرد. علاوه بر رقم فوق در ساعات باقی مانده مال جمعا مبلغ 14.482 میلیارد دلار ارز به مجموع این کالاها اختصاص یافته است. بنابراین مجموع ارز پرداختی در سال 1397 توسط بانک مرکزی 31.9 میلیارد دلار است که این عدد با گزارش دیوان محاسبات منطبق می باشد. 

  نکته قابل توجه این است که متاسفانه سیستم های اختصاص ارز بابت واردات کالا و خدمات و سایر ارزها از سال 1327 تاکنون دارای نابسامانی جدی بوده و قوانین الزام اور کمی در این زمینه به تصویب رسیده است. 

  بطوریکه بانک مرکزی با بانکهای عامل در زمان عدم اجرای تعهد اشخاص، اقدام قانونی خاصی را نمی توانند انجام دهند و تنها باستناد ماده (10) قانون تعزیرات متخلفین به سازمان تعزیرات معرفی می شوند. لذا لازم است در این زمینه قوانین لازم مصوب گردد.

  لازم به ذکر است با توجه به گزارشات دستگاههای نظارتی از جمله دیوان محاسبات و نیز گزارشات پرونده های قضائی، بانک مرکزی اقدام به تدوین سامانه های خود و بروز رسانی آنها نموده بطوریکه از حدود 27 درصد عدم ایفای تعهد ارزی در گذشته، این عدد در حال حاضر به حدود 10 درصد رسیده است.

  همچنین بدلیل عدم برقراری ارتباط آنلاین بین سیستم های ثبت سفارش و بانک مرکزی و گمرک برخی از صادرکنندگان و واردکنندگان در این زمینه سوء استفاده کرده که برای رفع این مشکل می بایستی قوانین و مقررات لازم وضع گردد.

  مطابق گزارش دیوان محاسبات از مجموع ارز تخصیص داده شده در سال 97 برای ورود کالا به کشور حاوی 4.8 میلیارد دلار از کالاهای ثبت سفارش و تامین ارز شده، تا تاریخ 98/9/16 به کشور وارد نشده است. این موضوع در جلسه ای با حضور نمایندگان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کمک و دیوان محاسبات مورد بررسی قرار گرفت و بانک مرکزی گزارش کتبی خود را مبنی بر مغایرت در برخی از ارقام نسبت به گزارش دیوان محاسبات ارائه نمود. نتیجه بررسی اولیه به شرح زیر ارائه می گردد:

  همانطور که در جدول فوق مشاهده می گردد گزارش دیوان محاسبات بر اساس اطلاعات دریافتی از دستگاههای اجرائی در بندهای (1-2-3-5) گزارش ارسالی بانک مرکزی تا تاریخ 99/2/7 یکسان می باشد و رقم عدم ورود کالا و خدمات همان 4.8 میلیارد دلار در تاریخ تهیه گزارش 98/9/19 صحیح بوده و موارد اختلاف عبارتند از :

  1- کل ارز اختصاصی به خدمات اسکناس مسافرتی، دانشجویی، ماموریت خارجی، فرصت مطالعاتی، درمانی، سایر به مبلغ 836.165.019 دلار، خدمات خارجی به مبلغ 1.513.420.923 دلار، بازپرداخت اقساط به مبلغ 553.858.986 دلار، جمعا بالغ بر 2.9 میلیارد دلار بوده که در گزارش دیوان محاسبات مبلغ 1.6 میلیارد دلار ذکر شده که مورد اختلاف بوده و باید بررسی بیشتر صورت پذیرد.

  2- در گزارش دیوان محاسبات مقدار ارز 4200 تومانی اختصاص داده شده توسط بانک مرکزی برای خرید کالا جمعا 28.3 میلیارد دلار است که بعلت تفاوت در میزان ارز خدماتی در گزارش بانک مرکزی این مبلغ26.9 میلیارد دلار آمده است.

  3- از تاریخ ارائه گزارش دیوان محاسبات تا تاریخ ارسال این گزارش، از مبلغ 582.834.556 دلار رفع تعهد گردیده و نیز مبلغ 162.646.512 دلار مربوط به وزارتخانه ها جهت خرید کالاهای ضروری بوده که در گزارش دیوان لحاظ شده است.

  4- از مبلغ 1.1 میلیارد دلار ارجاعی به تعزیرات حکومتی مبلغ 282 میلیون دلار دارای اسناد حمل بوده و مبلغ 797 میلیون دلار فاقد اسناد مزبور می باشد که در حال رسیدگی در مراجع قضایی می باشد.

  5- از مبلغ 1.5 میلیارد دلار در حال بررسی توسط بانک مرکزی نیز مبلغ 914 میلیون دلار اسناد حمل ثبت شده ولی مبلغ 607 میلیون دلار آن تاکنون اسنادی ثبت نگردیده که از این مبلغ حدود 215 میلیون دلار عودت گردیده و تنها مبلغ 392 میلیون دلار بعلت فاقد سند و اطلاعات در گمرک بایستی به مراجع قضایی به قید فوریت ارجاع گردد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار