عصر بازاربرنج

برخی از اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

عصر اعتبار- رییس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود برخی اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد.

برخی از اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»، دکتر عبدالناصر همتی در یاداشتی اینستاگرامی برخی از اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را تشریح کرد. این اقدامات به شرح زیر است:

  ✓ سامان‌دهی بانک‌های ناسالم : تغییر مدیران متخلف بانک‌های ناسالم/ کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک‌ها / کاهش شدید اتکای بانک‌های ناسالم بر اضافه برداشت از بانک مرکزی.

  ✓ تعیین هیئت سرپرستی برمؤسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن روند تخریبی آنها در بازار و شروع اصلاح ترازنامه و حل مشکل ناترازی آنها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیرمجاز

  ✓ ادغام بانک‌ها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه.این طرح طبق برنامه و با دقت، با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح درحال تحقق و در مراحل پایانی است.

  ✓ تدوین واجرای سیاست‌گذاری نوین پولی، سامان‌دهی اضافه برداشت بانک‌ها و کاهش شدید حجم آن و منوط کردن هرگونه دریافت اعتبار واضافه برداشت بانک‌ها به ارائه وثیقه.

  ✓ اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران، نحوه شناسایی درآمد و حدمجاز تملک سهام بانک‌ها، با هدف ارتقاء نظارت بانک مرکزی و الزام بانک‌ها به افزایش سرمایه از طریق تجدیدارزیابی دارایی‌ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع در فروش اموال مازاد.

  ✓ وضع مقرات جدید در تراکنش‌های بانکی: تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های اشخاص/محدودیت در تراکنش‌های اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حساب‌های تجاری /معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش‌ها و مبادلات چک‌های تضمینی برای مقابله با پولشویی.

  ✓ تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک‌ها در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات. وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان با پشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار