عصر بازاربرنج

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی کانادا

عصر اعتبار- سومین اقتصاد بزرگ قاره آمریکا در سه ماهه دوم امسال بیش از ۱۱ درصد کوچک شد.

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی کانادا
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در 12 ماهه منتهی به ماه ژوئن، اقتصاد کانادا 11.5 درصد کوچک شده که این رقم، 9.3 درصد کمتر از رشد ثبت شده در بازه منتهی به دوره قبل و 2.6 درصد کمتر از رشد پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است.

  بخش سرمایه گذاری تجاری با رشد منفی 16.2 درصدی و مخارج مصرف کننده با رشد منفی 13.1 درصدی تاثیر زیادی را در ثبت این عملکرد داشته اند اما بهترین عملکرد در این بین مربوط به مخارج دولتی با رشد 0.3 درصدی بوده است.

  دفتر پارلمانی بودجه کانادا پیش بینی کرده است در سناریو بدبینانه، اقتصاد کانادا امسال 12 درصد کوچک شود که بدترین وضعیت مربوط به سه ماهه دوم سال با رشد منفی 20 درصدی خواهد بود. حتی در سناریو خوش بینانه نیز اقتصاد این کشور حدود پنج درصد کوچک خواهد شد که در هر دو صورت، بدترین عملکرد آن از زمان ثبت گزارش ها در سال 1961تاکنون بوده است.

  در حوزه تجارت خارجی، واردات کانادا نسبت به دوره مشابه سال قبل24.7 درصد کمتر شده است. صادرات نیز با ریزش 18.6 درصدی مواجه شده است.

  پیش از این رئیس بانک مرکزی کانادا با اشاره به بازگشایی تدریجی کسب و کارها گفته بود: پیامدهای کووید-19 روی اقتصاد کانادا بلندمدت خواهد بود و ما یک مسیر احیای رشد طولانی وناهموار را پیش رو خواهیم داشت. تیف مک لم با اشاره به اینکه بانک مرکزی کانادا انتظار دارد با بازگشت تدریجی مردم به کارهای خود شاهد ثبت رشد فصلی مثبت در سه ماهه سوم سال باشیم  افزود: البته این مساله نباید این انتظار اشتباه را به وجود بیاورد که همه چیز خیلی سریع به حال اول بر می گردد.

  متوسط رشد اقتصادی کانادا در بازه زمانی1997 تا 2019 معادل 0.2 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سپتامبر 2003 با 1.2 درصد  و کمترین رقم ثبت شده مربوط به دسامبر 2008 با منفی 1.4 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی