عصر بازاربرنج

وضعیت وخیم اقتصادی اروپا

عصر اعتبار- مرکز آمار اتحادیه اروپا از منفی باقی ماندن رشد اقتصادی کشورهای اروپایی خبر داد.

وضعیت وخیم اقتصادی اروپا
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش بازبینی شده خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در دومین فصل سال 2020 را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی 19 کشور عضو منطقه یورو و 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی 11.8 درصد و منفی 11.4 درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه نخست در منطقه یورو 8.1 درصد و در سطح اتحادیه اروپا 8.2 درصد کاهش پیدا کرده است. این بدترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا محسوب می شود. 

  هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به ژوین در سطح منطقه یورو به طور متوسط منفی 14.7 درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به طور متوسط منفی 13.9 درصد بوده است.

  در بین کشورهای اروپایی، بیشترین رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال متعلق به فنلاند با منفی 6.3 درصد بوده است و پس از این کشور، لیتوانی با منفی 6.4 درصد و استونی با منفی 6.5 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین رشد اقتصادی مربوط به اسپانیا بوده است که رشد منفی 18.5 درصدی را تجربه کرده است. رشد  کرواسی نیز طی این مدت منفی 14.9 درصد و مجارستان منفی 14.5 درصد اندازه گیری شده است.

  در بین دیگر کشورهای اروپایی، رشد سه ماهه دوم ایتالیا منفی 17.7 درصد، بلژیک منفی 14.4 درصد، اتریش منفی 12.9 درصد، آلمان منفی 11.3 درصد و هلند منفی 9 درصد اندازه گیری شده است.

  در بین بخش‌های مختلف، رشد مخارج نهایی مصرفی خانوارها در سطح منطقه یورو منفی 12.4 درصد و در سطح اتحادیه اروپا منفی 12 درصد بوده است. این رقم برای سرمایه ثابت ناخالص به ترتیب منفی 17 درصد و منفی 15.4 درصد بوده است.

  منطقه یورو شامل 19 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای 27 عضو است که شامل 19 کشور عضو منطقه یورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

  پیشتر کمیسیون اروپا در گزارشی هشدار داده بود رکود اقتصادی کشورهای اروپایی بدتر از چیزی خواهد بود که پیش‌تر تصور می‌شد. طبق برآورد صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا، متوسط رشد اقتصادی امسال 27 کشور عضو اتحادیه اروپا منفی 8.3 درصد خواهد بود که در صورت تحقق، بدترین عملکرد اقتصادی این کشورها از زمان تشکیل اتحادیه تاکنون بوده است.

  همچنین انتظار می‌رود متوسط رشد اقتصادی 19 کشور عضو منطقه یورو منفی 8.7 درصد باشد. وضعیت برای کشور تازه  جدا شده از اتحادیه یعنی انگلیس از این هم وخیم‌تر خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود اقتصاد این کشور در سال جاری 9.75 درصد کوچک شود. در بین دیگر اقتصادهای بزرگ اروپایی، رشد اقتصادی فرانسه منفی 10.6 درصد، اسپانیا منفی 10.9 درصد و ایتالیا منفی 11.2 درصد برآورد شده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۲ ماه پیش
    آرشیو