عصر بازاربرنج

رییس بانک مرکزی اروپا:

فعلا نیازی به تغییر سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا نیست

عصر اعتبار- سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه بدون تغییرماند ، اما با توجه به شتاب رشد اقتصادی و انتظارات تورم یورو ، انتظار می رود که رئیس بانک مرکزی اروپا ، کریستین لاگارد ، بعداً زمینه را برای ایجاد تغییرات بیشتر فراهم کند.

فعلا نیازی به تغییر سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا نیست
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از رویترز ،کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در پایان نشست شورای حکام این بانک در فرانکفورت آلمان اعلام کرد که با وجود لزوم نظارت بیشتر بر تاثیر رشد ارزش یورو بر کاهش نرخ تورم در منطقه یورو، فعلا نیاز فوری به اصلاح و تغییر سیاست پولی این بانک برای مقابله با تبعات اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا وجود ندارد.

  لاگارد گفت :"همانطور که گفتم تغییر ارزش یورو یک هدف سیاستی برای ما نیست و من قصد ندارم در مورد سطح ارز ما اظهار نظر کنم ، اما واضح است که ارزش خارجی یورو تعیین کننده مهمی در تعیین قیمت در منطقه یورو است."..." "بنابراین ما همچنان نظارت بر توسعه روند را ادامه خواهیم داد و بسیار مراقب آن خواهیم بود."

  شورای حکام بانک مرکزی اروپا که متشکل از روسای بانک‌های مرکزی 19 کشور عضو منطقه یوروست، روز پنجشنبه به ریاست کریستین لاگارد در فرانکفورت آلمان تشکیل جلسه داد و در نهایت ادامه اجرای بسته1.35 تریلیون یورویی خرید اضطراری اوراق قرضه و حفظ نرخ بهره منفی نیم درصدی را بار دیگر تصویب کرد.

  تصمیم حفظ ثبات سیاست پولی بانک مرکزی اروپا در شرایطی اتخاذ شد که پیشتر برخی اقتصاددانان ضمن هشدار نسبت به تبعات منفی تقویت ارزش یورو بر لزوم تغییر سیاست بانک مرکزی اروپا برای تحریک تورم با هدف بهبود رشد اقتصادی منطقه یورو تاکید کرده بودند.

  یورو از ماه مارس بیش از 10 درصد در برابر دلار تقویت شده است و با ارزانتر شدن واردات، سطح قیمت‌ها در منطقه یورو روند نزولی به خود گرفته و در عین حال از قدرت رقابتی صادرات این منطقه کاسته شده است. مطابق تازه‌ترین گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا(یورواستات) نرخ تورم در منطقه یورو برای نخستین بار در چهار سال گذشته منفی شده است.

  "به وضوح تمرکز بر تعریف ما از ثبات قیمت وجود خواهد داشت. این سنگ بنای هر استراتژی برای هر بانک مرکزی در سراسر جهان است و ما بسیار مراقب و متمرکز بر آن خواهیم بود. "

  لاگارد در بخشی دیگر از اظهاراتش گفت :" واضح است که پیش بینی های سپتامبر 2020 که به زودی منتشر خواهد شد ، خطر بنود تورم را پیش بینی نمی کند و آن یک تحلیل اقتصادی کامل و خب نیست که به دلیل یک گزارش یا یک ماه نتیجه منفی به این دید برسیم که ما به سمت وضعیت تورم منفی – deflation می رویم."......"در کوتاه مدت ، به دلیل تقاضای ضعیف ، فشار دستمزدهای پایین و افزایش نرخ ارز یورو ، با وجود برخی فشارهای افزایشی قیمتی مربوط به محدودیت های عرضه ، فشارهای قیمتی همچنان فروکش خواهند کرد."

  با این حال، لاگارد تصریح کرد که مطابق تازه‌ترین پیش‌بینی بانک مرکزی اروپا نرخ تورم در منطقه یورو تا پایان سال 2020 به مثبت 0.3  درصد می‌رسد و با روندی صعودی در دو سال آینده به 1 و 1.3 درصد خواهد رسید.

  وی هم چنین به نقش نرخ ارز روی تورم و انتظارات فعالان اقتصادی اشاره کرد و افزود: در مقایسه با چند ماه پیش، شاهد بهبود در سطح تولیدات ناخالص داخلی منطقه یورو هستیم اما این مورد را نباید فراموش کنیم که عدم اطمینان نسبت به چشم انداز اقتصادی باعث شده است تا مصرف کنندگان و سرمایه گذاران رفتار کاملا محتاطانه ای داشته باشند.

  بانک مرکزی اروپا برآورد قبلی خود از رشد اقتصادی منطقه یورو در سال جاری را تغییر داده و اعلام کرده است متوسط رشد اقتصادی 19 کشور عضو منطقه یورو برای سال جاری منفی هشت درصد و در سال آینده مثبت پنج درصد خواهد بود. این بانک هم چنین اعلام کرد با وجود قرار داشتن نرخ تورم در پایین ترین سطح خود از سال 2001، نرخ بهره کنونی را تغییر نخواهد داد.

  در ماه ژوئن بانک مرکزی اروپا در قالب برنامه محرک جدید خود متعهد به تزریق نقدینگی معادل 1.35 تریلیون یورو به بازارها شد که قرار است این روند دست کم برای یک سال ادامه داشته باشد. این بانک هم چنین بر حضور پررنگ خود در بازارها تا زمان پایان بحران فعلی تاکید کرده است.

  رئیس بانک مرکزی اروپا در ادامه تاکید کرد که شورای حاکم بانک مرکزی اروپا آماده است تا تمامی ابزارهای خود را برای هدایت نرخ تورم در مسیر هدفگذاری شده به کار ببندد. البته او خاطر نشان کرد که هر اقدامی در این خصوص پس از رصد مستمر تاثیر رشد ارزش یورو بر کاهش قیمت‌ها در دوره زمانی «میان‌مدت» و نه کوتاه مدت اتخاذ خواهد شد.

  پیشتر بانک مرکزی اروپا اعلام کرده بود که نرخ بهینه تورم برای تضمین رونق اقتصادی منطقه یورو 2 درصد است.

  منبع نمودار : بانک مرکزی اروپا

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو