عصر بازاربرنج

امارهای بانک مرکزی نشان داد؛

افزایش ۱۰ درصدی هر متر خانه در مهر ماه

عصر اعتبار- طبق اعلام بانک مرکزی، مهرماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۰.۱ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش ۱۰ درصدی هر متر خانه در مهر ماه
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصراعتبار»، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در مهر امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران 26 میلیون و 700 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل 10 و  110.1 درصد افزایش دارد.

  این در حالی است که در میان مناطق 22‌گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر متر خانه 56 میلیون و 800 هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود 12 میلیون و 400 هزار تومان در منطقه 18 بوده است که هر یک از آنها با افزایش 110.9 درصدی در منطقه یک و 125.1 درصدی در منطقه 18 مواجه شده‌اند.

  چند واحد مسکونی در مهرماه معامله شد؟

  همچنین، در هفت ماهه امسال حدود 63.6 هزار واحد مسکونی معامله شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل 77‌.6 درصد افزایش دارد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 20 میلیون و 800 هزار تومان بوده که افزایش 64.3 درصدی دارد.

  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در مهرماه نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 16 تا 18 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 8.2 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی 14 تا 16 میلیون و 12 تا 14 میلیون با 7.9 و 7.6 درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

  از سوی دیگر در مهرماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش 600 تا 850 میلیون تومان با اختصاص سهم 13 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشتند.

  منطقه 5 دارای بیشترین معاملات مسکن

  همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه پنج با 14.7 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

  وضعیت اجاره خانه در تهران

  علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در مهر ماه امسال نشان دهنده رشدی معادل  26.8 و 29.6  درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی