عصر بازاربرنج

ذخایر ارزی ترکیه در قعر ۱۵ ساله

عصر اعتبار- میزان ذخایر ارزی ترکیه به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسید.

ذخایر ارزی ترکیه در قعر ۱۵ ساله
نسخه قابل چاپ
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد حجم ذخایر ارز این کشور تا نیمه ماه نوامبر به 40.37 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل 195 میلیون دلار کاهش یافته است.

  رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال 2013 بوده است که طی آن این کشور 136 میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل 21 میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط 14 درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی مجددا آغاز شده است.

  هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه 12 درصد کمتر است. با توجه به مساله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر 100 میلیارد دلاری در سال جاری محقق نشود. از سوی دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت،  وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا پایان ماه سپتامبر به 27.1 میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود 32 میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل 18.4 درصد افزایش نشان می دهد.

  در ماه های اخیر ذخایر ارزی ترکیه نوسانات زیادی را تجربه کرده است و  از آن در کنار نرخ بهره کم به عنوان اصلی ترین دلایل ثبت عملکرد ضعیف لیر یاد می شود. در مقایسه با ابتدای ماه سپتامبر ذخایر ارزی ترکیه حدود 10 درصد کاهش یافته است و برخی کارشناسان معتقدند این روند در کوتاه مدت با توجه به مساله کرونا ادامه دار خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی