عصر بازاربرنج

رشد اقتصادی کانادا رکورد زد

عصر اعتبار- رشد اقتصادی کانادا به بالاترین سطح تاریخ معاصر رسید.

رشد اقتصادی کانادا رکورد زد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در سه ماهه منتهی به ماه سپتامبر، اقتصاد کانادا 8.9 درصد رشد کرده که این رقم، 19.2 درصد بیشتر از رشد ثبت شده در بازه مشابه منتهی به دوره قبل و 0.4 درصد بیشتر از رشد پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده است. 

  بخش مخارج خانوار با رشد 13 درصدی و سرمایه ثابت با رشد 11.8 درصدی تاثیر زیادی را در ثبت این عملکرد داشته اند اما بدترین عملکرد در این بین مربوط به تولید با رشد 8.2 درصدی بوده است.

  دفتر پارلمانی بودجه کانادا پیش بینی کرده است که در سناریوی بدبینانه، اقتصاد کانادا امسال 12 درصد کوچک شود. حتی در نگاه خوش بینانه نیز اقتصاد این کشور حدود پنج درصد کوچک خواهد شد که در هر دو صورت، بدترین عملکرد آن از زمان ثبت گزارش ها در سال 1961تاکنون بوده است.

  در حوزه تجارت خارجی، واردات کانادا نسبت به دوره مشابه فصل قبل 5.2 درصد بیشتر شده است. صادرات نیز با صعود 14.5 درصدی مواجه شده است.

  پیش از این رئیس بانک مرکزی کانادا با اشاره به بازگشایی تدریجی کسب و کارها گفته بود: پیامدهای کووید-19 روی اقتصاد کانادا بلندمدت خواهد بود و ما یک مسیر احیای رشد طولانی وناهموار را پیش رو خواهیم داشت. تیف مک لم با اشاره به اینکه بانک مرکزی کانادا انتظار دارد با بازگشت تدریجی مردم به کارهای خود شاهد ثبت رشد فصلی مثبت در سه ماهه پایانی سال باشیم  افزود: البته این مساله نباید این انتظار اشتباه را به وجود بیاورد که همه چیز خیلی سریع به حال اول بر می گردد.

  متوسط رشد اقتصادی کانادا در بازه زمانی 1961 تا 2020 معادل 0.3 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال 2020 با 8.9 درصد  و کمترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه دوم سال 2020 با منفی 11.3 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی