عصر بازاربرنج

افزایش وام ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان؛ مشوقی کم ثمر برای ازدواج

عصر اعتبار- افزایش سرسام آور قیمت مسکن، لوازم خانگی و ... مشکلی مضاعف بر سر راه ازدواج جوانان شده است، مشکلی که به اعتقاد برخی مسئولان، افزایش رقم وام ازدواج می تواند تا حدی مرهمی بر این درد باشد؛ حال آنکه عده ای دیگر معتقدند افزایش وام به ۱۰، ۵۰، ۸۰ و حتی ۱۰۰ میلیون تومان نه تنها منجر به تشویق امر ازدواج نمی شود بلکه تبعاتی دیگر نظیر بدهکاری جوانان به بانکها را نیز می تواند به همراه داشته است.

افزایش وام ازدواج به ۱۰۰ میلیون تومان؛ مشوقی کم ثمر برای ازدواج
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، یافتن شغلی در حیطه مدرک تحصیلی، درآمدهای پایین مشاغل غیر مرتبط و حتی مرتبط با مدرک، عدم تناسب درآمد مشاغل با هزینه‌های جاری و گاها نبود مهارت لازم برای اشتغال و ... از جمله دلایل کاهش آمار ازدواج عنوان می شود. این در حالیست که در شرایط فعلی و با افزایش قیمتها و تورم، برخی جوانان توانایی اداره زندگی مجردی خویش را هم ندارند و از این رو گاها با وجود تمایل برای ازدواج، اقدامی در این جهت انجام نمی دهد.

  زمانی که دولت لایحه بودجه 1400 را به مجلس ارائه کرد مبلغ پیشنهادی برای وام ازدواج همان 50 میلیون تومان سال 99 باقی مانده بود، اما زمزمه‌هایی از پیشنهاد افزایش آن توسط نمایندگان مجلس به گوش می‌رسید.

  29 آذر سال جاری بود که یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 در گفت‌وگو با ایسنا از پیشنهاد افزایش وام ازدواج به ٨۰ میلیون تومان و پرداخت وام فرزندآوری به مبلغ ٢۰ میلیون تومان، در جریان بررسی لایحه بودجه 1400 خبر داد؛ خبری که با واکنش محمد مهدی تندگویان _معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان_ مبنی بر امکان بدهکاری جوانان به بانک‌ها در اثر افزایش وام ازدواج  همراه بود.

  به گفته تندگویان علاوه بر اینکه افزایش وام ازدواج بدون توجه به درآمد نسبتا پایین جوانان می‌تواند در زمینه پرداخت اقساط وام مشکل آفرین باشد، از سوی دیگر به جهت عدم تدوین دستورالعمل‌های لازم برای نظارت بر گیرندگان وام می‌تواند مشکلاتی را نظیر افزایش طلاق و ازدواج‌های صوری و یا حتی خرید و فروش وام را نیز به همراه داشته باشد.

  علیرغم هشدارها، اول دی سال جاری نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در حساب توییتری خود از موافقت مجلس با افزایش وام ازدواج به 100 میلیون تومان با بازپرداخت 10 ساله خبر داد که البته هنوز در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسیده است.

   کامنتهای دریافتی حاکیست برخی جوانان با افزایش این وام موافق هستند چراکه معتقدند 50 میلیون تومان وام ازدواج فعلی دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند؛ برخی حتی 100 میلیون را نیز کم می‌دانند و عنوان کرده اند با 100 میلیون تومان هم نمی‌توانند حتی بخشی از مخارج ازدواج را تامین کنند. این در حالیست که تعدادی هم نسبت به پرداخت اقساط وام نگرانند چراکه درآمد پایین آن‌ها کفاف چرخاندن زندگی متاهلی و پرداخت اقساط وام 100 میلیونی را نمی‌دهد.

  برخی دیگر اما نسبت به تهیه ضامن ابراز نگرانی کرده و گفته اند جوانی که ساکن روستا است چگونه می‌تواند ضامن شاغل دولتی به بانک معرفی کند؟.

  عده ای دیگر در مقابل پیشنهاد کرده اند دولت به جای اعطای وام ازدواج باید هزینه اجناس اولیه زندگی را کاهش دهد چراکه با 100 میلیون تومان تنها می‌توان یک تلویزیون و یخچال خرید.

  بسیاری نیز معتقدند حتی اگر وام ازدواج چندین برابر هم افزایش یابد به دلیل عدم ثبات اقتصادی حاضر به ازدواج نیستند. از سوی دیگر برخی نیز از اعطای وام بلا عوض  و یا هزینه کردن مبلغ وام ازدواج توسط دولت در جهت تولید اشتغال برای جوانان سخن گفته و می گویند: جوانی که وام 100 میلیونی دریافت کند برای پرداخت اقساط آن نیازمند شغلی با درآمد متناسب است تا مجبور به کار کردن در چند شیفت نباشد.

   اگرچه با وام 100 میلیون تومانی ازدواج تنها می توان گوشه ای از زخم های زندگی نوپا را در شرایط کنونی التیام بخشید  اما افزایش آن بدون تهیه پیوستهای لازم و مطالعه و تحقیقی جامع در خصوص اثربخشی آن می تواند نگران کننده باشد؛ افزایشی که می‌تواند مشکلاتی پنهان از دید نظیر کودک همسری، طلاق و بدنبال آن ازدواج‌های صوری، اجبار در ازدواج، خرید و فروش وام ازدواج، اختصاص وام به فعالیت‌هایی به غیر از امر ازدواج و ... را به همراه داشته باشد.

  لذا وقت آن رسیده که مسئولان به جای افزایش رقم وام ازدواج که تلاشی کم ثمر برای افزایش ازدواجها بوده، تدبیری بنیادین  و ریشه ای برای رفع مشکلات جوانان و افراد در سن ازدواج بیندیشند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی