عصر بازاربرنج

لیر ترکیه در قله یک ماهه

عصر اعتبار- تصمیم بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره باعث تقویت ارزش لیر شد.

لیر ترکیه در قله یک ماهه
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، تیم اقتصادی جدید دولت ترکیه که وعده بازگردانی ثبات به بازارهای مالی و اتخاذ رویکرد اقتصاد باز را داده است در سیگنالی جدید تصمیم گرفت تا نرخ بهره را که یکی از موارد حساس بازار ارز است به طور کم سابقه ای افزایش دهد. این افزایش که دومین افزایش محسوس نرخ بهره در طول سال جاری محسوب می شود در راستای عمل به وعده دولت برای بازگرداندن ثبات به بازارهای مالی کشور ارزیابی می شود.

  بانک مرکزی با صدور بیانیه ای اعلام کرد نرخ بهره را با دو درصد افزایش به 17 درصد می رساند. این افزایشکه یک درصد بیشتر از انتظار فعالان بازار بود در حالی رخ می دهد که ممانعت تیم قبلی بانک مرکزی ترکیه با انتقاد رجب طیب اردوغان- رییس جمهور ترکیه مواجه شده بود اما بسیاری از نهادهای بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول به ترکیه هشدار داده اند کاهش شدید نرخ بهره دارای عواقب تورمی ویرانگری برای ترکیه خواهد بود و به نظر می رسد افت ارزش پول ملی و بالا باقی ماندن نرخ تورم سیاست گذاران ترک را به افزایش تورم مجاب کرده است.

  مسائل اخیر باعث شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح سه هفته اخیر خود رسیده بود صعود محسوسی را تجربه کند و به بالاترین نرخ برابری خود در یک ماه اخیر برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال 7.5 لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.16 درصد افزایش به 7.581 لیر رسید.

  ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 50 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی نیز ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مساله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تاثیر منفی گذاشته است.

  در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 9.236 لیر و هر پوند معادل 10.263  لیر اعلام شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو