عصر بازاربرنج

چین چه قدر سرمایه خارجی جذب کرد؟

عصر اعتبار- در سال ۲۰۲۰ چین با وجود کرونا موفق به جذب بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی شد.

چین چه قدر سرمایه خارجی جذب کرد؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در  دوازده ماه منتهی به دسامبر به 144.37 میلیارد دلار رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه منتهی به ماه قبل 4.5 درصد افزایش نشان می دهد. تنها در ماه دسامبر 99.2 میلیارد یوان (معادل 15.3 میلیارد دلار) در چین سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته که این رقم نسبت به ماه قبل 4.5 درصد بیشتر شده است. 

  هر چند که کووید-19 در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از 4600 کشته و 100 هزار مبتلا، کماکان یکی از اصلی‌ترین کانون های درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.

  وانگ شو ون- معاون وزیر بازرگانی چین پیشتر با اشاره به تمایل شرکت های خارجی به گسترش کسب و کار خود در چین، بر تمایل دولت متبوعش در فراهم کردن فضای بهتر برای سرمایه گذاران خارجی تاکید کرده بود.

  متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی 1997 تا 2020 معادل 4.58 میلیارد دلار بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری 134.96 میلیارد دلاری سال 2018 و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری 1.83 میلیارد دلاری سال 2000 بوده است.

  در سال 2020 میلادی کمترین رقم سرمایه گذاری خارجی مربوط به ماه ژانویه با 126.8 میلیون دلار بود. 

  صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی