عصر بازاربرنج

در راستای اجرای طرح کارورزی محقق شد

بهره مندی بیش از ۹۷۰۰ بنگاه اقتصادی از معافیت بیمه‌ای

عصر اعتبار- آخرین آمار عملکرد طرح کارورزی نشان می دهد که تاکنون بیش از ۱۳۸ هزار و ۸۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان متقاضی کارورزی ثبت نام کرده و بیش از ۹۷۰۰ بنگاه اقتصادی مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفته اند.

بهره مندی بیش از ۹۷۰۰ بنگاه اقتصادی از معافیت بیمه‌ای
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، کارورزی طرحی موثر در توسعه اشتغال همراه با مهارت آموزی است که زمینه آشنایی فرد با محیط کار و جذب وی در بنگاه‌ اقتصادی را فراهم می‌کند.

  بر اساس آخرین گزارش عملکرد طرح کارورزی، 138 هزار و 831 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان متقاضی طرح کارورزی ثبت‌نام کرده‌ و واجد شرایط شناخته‌ شده‌اند که از این تعداد، 49 هزار و 418 نفر منجر به عقد قرارداد شده، 19 هزار و 387 بنگاه اقتصادی ثبت‌نام کرده و 9777 واحد مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفته اند.

  این آمار نشان می دهد که تعداد متقاضیان و بنگاههای ثبت نام کرده نسبت به ماههای گذشته رشد داشته و استقبال از این طرح افزایش یافته است.

  استانهای فارس، لرستان، خوزستان، کرمان، ایلام، اصفهان، کرمانشاه و خراسان رضوی به ترتیب دارای بیشترین تعداد داوطلب ثبت‌نام شده هستند.

  در بین استانهای مجری طرح، استان فارس با 13 هزار و 418 داوطلب، 2182 تعداد واحد پذیرنده و 5940 قرارداد منعقده بیشترین تعداد داوطلب واجد شرایط، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود اختصاص داده است

  کمترین تعداد واحد پذیرنده نیز متعلق به هرمزگان و کمترین تعداد قرارداد منعقده متعلق به خوزستان بوده است.

  داوطلبان فارغ التحصیل دانشگاهی و بنگاههای اقتصادی به منظور برخورداری از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای می توانند به سامانه کارورزی به نشانی  https://karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

  داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی حداقل کارشناسی و سن کمتر از 35 سال در زمان ثبت نام از جمله شرایط بهره مندی از مزایای کارورزی به شمار می رود. برای متقاضیان مرد داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه الزامی است.

  مهمترین مزیت پیش بینی شده برای کارآفرینان و کارفرمایان در طرح این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می‌شوند. 

  مدت دوره کارورزی حداکثر 3 ماه است و کارورزان طی این مدت بیمه مسئولیت مدنی هستند. میزان کمک هزینه کارورزی در سال 1399 نیز به ازای هر ماه، برای مقطع کارشناسی 500 هزار تومان،  مقطع کارشناسی ارشد 600 هزار تومان و برای مقطع دکترا 700 هزار تومان است که از سوی وزارت کار به کارورزان پرداخت می شود.

   در حال حاضر بازار کار تحت تاثیر تغییر و تحولات اقتصادی، شرایط ویژه ای را دنبال می‌کند که برای برون رفت از این شرایط لازم است سیاستهای مناسبی در حوزه اقتصاد و بازار کار به اجرا درآید.

  پیش بینی می شود با توجه به اثرات مثبت اجرای طرح کارورزی، این طرح فرصت آشنایی افراد با محیط کار را فراهم کرده و ضمن انتقال دانش و مهارت موجب جذب کارجویان و فارغ التحصیلان به بنگاههای اقتصادی شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی