عصر بازاربرنج

پیشنهاد عدم پرداخت وام به بالای ۵۰ ساله ها

زوجین دریافت وام ازدواج را به سال بعد موکول نکنند

عصر اعتبار- معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ تصویب رقم وام ازدواج مشخص نیست، مطرح کرد: پیش تر هشدار داده بودیم که جوانان به انگیزه افزایش وام ازدواج دریافت آن را به تعویق نیندازند، چراکه بنده با توجه به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ در مجلس و مشخص نبودن مبلغ قطعی تصویبی آن در سال آینده و از سوی دیگر تغییر دولت و امکان وقفه طبیعی در روند پرداخت وام توصیه نمی‌کنم دریافت وام ازدواج را به تعویق بیاندازند. نباید تقاضای وام ازدواج را به اتفاقی که خروجی آن مشخص نیست، منوط کرد.

زوجین دریافت وام ازدواج را به سال بعد موکول نکنند
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست ارایه گزارش عملکرد در دهه فجر و با تبریک فرا رسیدن این دهه و روز زن، اظهار کرد: پرداخت وام ازدواج 100 میلیون تومانی به دختران کمتر از 23 سال و پسران کمتر از 25 سال پیشنهاد مجلس است، در این پیشنهاد از حوزه جوانان به عنوان حوزه‌ای که در این زمینه فعالیت کرده نظر کارشناسی اخذ نشده است.


  وی ادامه داد: اگر مجلس در این زمینه کار کارشناسی و تحقیقی بر مایه مطالعات انجام داده است می‌تواند آن را مطرح کند تا روشن شود علت تبعیض در پرداخت وام ازدواج چیست. معمولا به صورت عرف دختری که در سن 23 سالگی ازدواج کند همسرش حدودا شش سالی با او اختلاف سنی دارد، بنابراین بر چه اساس همسر او باید 70 میلیون وام دریافت کند و او 100 میلیون؟ تومان دریافتی داشته باشد.

  پیشنهاد عدم پرداخت وام ازدواج به بالای 50 ساله‌ها


  تندگویان افزود: از جمله مباحث اساسی مطرح شده توسط این معاونت پیشنهاد عدم پرداخت وام ازدواج به بالای 50 ساله‌ها بود چراکه عموما چنین پرداختی در راستای افزایش جمعیت و فرزندآوری نیست. هر ساله حدود 13 هزار دریافت کننده وام ازدواج در رده سنی بالای 50 سال داشته ایم بنابراین لزوم تدوین دستورالعمل ویژه در این زمینه احساس می‌شود.

  نگرانی از بهره برداری از وام ازدواج در مسایلی به جز تشکیل خانواده

  تندگویان گفت: نگرانی بنده از عدم نظارت پس از دریافت وام ازدواج و بهره برداری از وام ازدواج در سایر موضوعات به جز ازدواج و تشکیل خانواده است. بحث ما کودک همسری نیست، بنده حامی ازدواج در سنین پایین هستم اما نیاز است دستورالعملی برای جلوگیری از انحرافات پرداخت تدوین شود.


  وی معتقد است: وقتی تا سن 18 سال امکان ورود به بازار اشتغال و افتتاح حساب وجود ندارد بنابراین لازم است دستورالعملی برای نظارت در دریافت ایجاد شود تا حقی از کسی ضایع نشود. ریس جمهوری به بانک مرکزی دستور تدوین این دستورالعمل را داده‌اند اما این کارگروه هنوز شکل نگرفته است.


  معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس این موضوع را مطرح می‌کنند که درصد انحرافات دریافت وام ازدواج به قدری نیست که اصل موضوع پرداخت زیر سوال رود اما بنده می‌گویم هرچقدر رقم وام ازدواج افزایش یابد به علت ایجاد امکان دریافت تسهیلات خوب، امکان انحرافات ناشی از آن نیز افزایش می‌یابد. حتی اگر درصد کمی برای این انحرافات در نطر بگیریم اماهمین درصد کم از مجموع 450 هزار میلیارد ریال، مبلغ قابل توجهی از منابع عمومی این کشور را شامل می‌شود.

  نمایندگان بر چه اساسی تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج را مطرح کردند؟


  وی همچنین درباره تبعیض سنی در پرداخت وام ازدواج این را هم گفت که تورم سن نمی‌شناسد و باید نمایندگان مجلس در ارایه پیشنهادات خود تحقیقات و مطالعاتی را انجام دهند، همچنین اگر در این زمینه کار تحقیقی انجام شده خوب است برا رفع مسایل مطرح شده آن را بیان کنند.

  80 درصد متقاضیان وام ازدواج، وام خود را دریافت کرده اند

  تندگویان گفت: مجموع پرداخت وام ازدواج در سال 92 حدود 29 هزار میلیارد ریال در تمام کشور بوده است. پیش بینی می‌شود این رقم تا پایان سال 99 به 450 هزار میلیارد ریال در کشور برسد. همچنین مطابق با آمار 9 ماهه اول سال 99 حدود 80 درصد متقاضیان وام خود را دریافت کرده‌اند و تنها 20 درصد در نوبت دریافت‌اند که آمار منطقی به نظر می‌رسد.

  رشد آمار ازدواج پس از 25 سال

  معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: مطابق با آمارها، پس از 25 سال آمار منفی ازدواج، در 9 ماهه اول سال جاری شاهد پنج درصد رشد ثبت ازدواج و سه درصد کاهش ثبت طلاق بوده‌ایم. رشد ازدواج حاصل فرهنگ سازی در این حوزه است که با توحه به شرایط کرونا به طور حتم کاهش آمار طلاق در چنین شرایطی حاصل فعالیت و عملکرد خوب دولت بوده است.


  وی به ارایه گزارش عملکرد این سازمان پرداخت و ادامه داد:  اقدامات این معاونت در حوزه اوقات فراغت در سال 92 شامل 347 رویداد در هفته جوان در تمام کشور است که این رقم برای سال 98 به حدود 14 هزار و 231 رویداد رسید. در حوزه اردوهای گردشگری و هویتی در سال 92 تقریبا 45 اردوی گردشگری برگزار شد، این رقم در سال 96 به 620 اردو رسید.


  به گفته وی این معاونت در حوزه جلسات گفتگوی جوانان در سال 92 حدود  166، در سال  96 نیز 2072 و در سال گذشته5233 گفتگوی جوانان برگزار کرده است.


  تندگویان همچنین به موضوع راه اندازی خانه های جوان و بهره برداری در مراکز استان وشهرستان نیز اشاره کرد و گفت: تعداد مراکز خانه جوان در سال 93 صفر مرکز بود و توانستیم این رقم را در سال 96 به 57 مرکز و در سال 97 به 65 مرکز برسانیم. تعداد خانه‌های جوان در سال 98 حدود 70 خانه هم اکنون این تعداد به 130 خانه جوان رسیده است که امید می‌رود تا پایان دولت به 200 خانه جوان هم برسیم.


  تندگویان با اشاره به تنطیم سند جامع اوقات فراغت برای نخستین بار در کشور اظهار کرد: این سند برای نخستین بار در کشور توسط این معاونت و براساس تقسیم کار دستگاهی و با رویکرد اجرایی برای اوقات فراغت و با توحه به بحث پیش بینی اقتصادی اوقات فراغت  در راستای درآمد زایی انجام شد. مکاتبات آن در چندین جلسه انجام شد و تقریبا می‌توان گفت اگر تا پایان سال در شورای عالی جوانان تصویب شود، از سال آینده در زمینه اوقات فراغت دارای شرح وظایف شفاف برای دستگاه ها هستیم.

  به گزارش ایسنا، وی درباره تلاشهای این معاونت در خصوص اشتغال و کار آفرینی افزود: سیاست گذاری اشتغال در حوزه معاونت امور جوانان است. با وجود اینکه ایجاد اشتغال در حوزه فعالیت‌های این معاونت نیست اما از سال 97 به این زمینه ورود کردیم و در گام نخست با ایحاد نگرش در تشکل‌های مردم نهاد برای ایجاد اشتغال سعی در ایجاد گردش مالی برای تشکل‌ها و توانا تر کردن آنها در زمینه انجام کار داوطلبانه کردیم.

  امریه سربازی اعضای سمن های جوانان


  تندگویان افزود: از سال 97 در راستای فرمان رهبری به بحث آموزشهای مهارتی در موضوع مهارت آموزی به سربازان داوطلبانه ورود کردیم، در این زمینه تفاهم نامه‌ای با ستاد کل نیروهای مسلح امضا شد و بر آن اساس در دو حوزه آموزش مهارت لازم برای ورود به حوزه اشتغال و آموزش مهارت‌های زندگی به سربازان فعالیت کردیم. این اقدامات در 16 استان انجام شد چراکه پادگان های آموزشی در 16 استان مستقر هستند و  این آموزشها شامل حال تمام سربازان شد.


  معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین به امریه سربازی نیز اشاره کرد و توضیح داد:
  بحث اجرای امریه برای اعضای تشکل های جوانان امسال اجرایی شد. سایت اجرای امریه تشکل های جوانان در سامانه معاونت دایر است و اعضای تشکل های ملی جوانان می‌توانند ثبت نام و از سهمیه استفاده کنند.


  تندگویان همچنین شایعات مربوط به استفاده برخی از سهمیه امریه سربازی را تکذیب کرد و گفت: کل این موضوع مربوط به شش ماه پایانی خدمت سربازی است و جوانانی که در تشکل های مردم نهاد جوانان فعال هستند و شرایط لازم را دارند می‌توانند اقدام کنند. این در حالی است که تا کنون حتی یک نفر هم درخواست خود را اعلام نکرده است.


  وی در بخش دیگر سخنان خود به راه اندازی مراکز منش توسط این معاونت اشاره ورد و افزود: مراکز منش در واقع مراکز نوآوری و شکوفایی برای جوانان هستند که در آن جوان فارغ از  عضویت در تشکل‌ها می‌تواند ایده‌های خود برای کارآفرینی را مطرح کند. این ایده بررسی می‌شود در صورتی که نیاز به هدایت داشت شامل دوره‌های آموزشی می‌شود و در نهایت تا زمانی که به اشتعال زایی و ثبت برسد تحت حمایت مجموعه می‌مانند و پس از ورود به فاز اشتغال‌زایی به انتخاب خود می‌توانند از مجموعه ما خارج شوند. این مراکز با تعداد پنج مرکز منش آغاز شدند که برای آن 75 رویداد در سال 98 برگزار شد. برای نمونه شرکتی در استان زنجان داشتیم که با ارایه آموزشها هم اکنون حدود شش میلیارد تومان ارزش اسمی دارد و بدون وابستگی به دولت در حال فعالیت است.

  راه اندازی بازار مجازی محصولات و خدمات تولیدی جوانان

  به گفته تندگویان از جمله اقدامات این معاونت راه اندازی بازار مجازی محصولات و خدمات تولیدی جوانان با محوریت استان ایلام برای عرضه کالا و خدمات و فروش آنها، تولید 100 قسمت مستند تلویزیونی با محوریت معرفی جوانان کارآفرین، راه اندازی دبیرخانه گردشگری جوانان، امضای تفاهم نامه با وزارت تعاون در راستای تشکیل تعاونی‌های جوانان، تحقق جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان، صدور مجوز مراکز تخصصی مشاوره و ازدواج، تولیدات محصولات فرهنگی و رسانه‌ای با گرایش مباحث مربوط به مهارت های زندگی، ازدواج، جمعیت و فرزند آوری، تولید محتوا در جشنواره فیلم ازدواج بوده است.


  وی درباره مراکز ارایه خدمات مشاوره ازدواج نیز اظهار کرد: این معاونت توانسته است توسط این مراکز به حدود 2 میلیون و 800 هزار زوج تا پایان شش ماهه 99 خدمات ارایه دهد. همچنین حدود  63073 کارگاه قبل، بعد و حین ازدواج به طور رایگان برگزار کرده است. همچنین در 13 استان پرطلاق کشور 1252 زوج توسط 56 مرکز مشاوره تحت مشاوره قرار گرفتند.


  به گفته تندگویان در پاندمی کووید 19 همچنین این مراکز، مشاوره اینترنتی و حضوری به طور رایگان برگزار کردند. همچنین در سالهای 96 و 97 مجموعا  5000 تربیت مربی مراکز تخصصی مشاوره ازدواج توسط این معاونت انجام شده است. علاوه بر آن از دیگر اقدامات این معاونت در این راستا برگزاری دوره دانش افزایی مدیران مراکز تخصصی مشاوره و ازدواج برای نخستین بار، برگزاری کارگاه های زوج درمانی با رویکرد حل تعارض بوده است.


  وی همچنین این را هم گفت که حدود 213 مرکز مشاوره در دوران کرونا توانستند از سامانه 4030 خدمات مشاوره ای را در سطح کشور به صورت تلفنی، مجازی و حضوری ارایه دهند که در مجموع اینگونه 380 هزار و 77 خدمت ارائه شده است‌.

  وی درباره تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این مراکز مشاوره گفت: ما از مجلس درخواستی را مبنی بر تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره داشتیم. مکاتباتی را با سازمان تامین اجتماعی و کمیسیون فرهنگی و برنامه بودجه انجام دادیم، اگر اعتبارات را سازمان برنامه بودجه تعیین کند سازمان تامین اجتماعی باید مدل بیمه ای را برای این خدمات مطرح کند.


  تندگویان در بخش دیگر سخنان خود به پویش تبلیغات بازی‌های رایانه ای توسط این معاونت اشاره کرد و افزود: این معاونت برای نخستین بار تفاهم نامه‌ای را با سازمان بازی‌های رایانه ای انجام و از طریق تولید محتوا پیام هایی رابه جوانان ارائه کرد.

  به گفته تندگویان در سال 97 و 98 با استفاده از صندوق کارآفرینی امید 133 میلیارد تومان اعتبار و با استفاده از بانک رسالت 25 میلیارد تومان وام در راستای اشتغالزایی اعطا شده است. همچنین این معاونت پیشنهاد اعطای وام تجمیعی به جوانان را برای جلوگیری از بسیاری از رانت ها به مجلس داده است. این وام در راستای پرداخت اعتبار به جوانان در راستای اهداف تشکیل خانواده، فرزند آوری، اشتغال و مسکن و... و نیازمند بازه زمانی بلند مدت است.


  تندگویان در ادامه به برگزاری شورای عالی جوانان اشاره کرد و گفت: شورای عالی جوانان در این دولت با حدود چهار جلسه  برگزار شد که از جمله مصوبات شاخص آن تغییر سن جوانی از 18 تا 35 سال است.


  معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری رزمایش و پویش همت جوانانه و کمک مومنانه گفت: در ماه رمضان با دستور رهبری بالغ بر 400 هزار خانواده در کشور تحت پوشش قرار گرفتند. از اول سال تا کنون نیز حداقل دو برابر این تعداد یعنی حدود 800 هزار خانواده تحت پوشش تشکل‌های ما قرار گرفته‌اند.


  وی همچینن به پویش جوانان مدافعان سلامت نیز اشاره کرد و افزود: این پویش را نیز به دستور رهبری انجام دادیم. همچنین نذر اهدا خون در کرونا، تولید اقلام بهداشتی در هر 31 استان، تولید541 پوستر در کل کشور، تولید 70 موشن گرافی و 283 کلیپ 120 دقیقه، ایجاد مسابقه و 195 برنامه با موضوعات مختلف نیز از جمله اقداماتی است که به همت خانه‌های جوان برگزار شد.


  وی گفت: از نظر اینجانب جوانان ما در تمام عرصه‌های ملی استانی و کشوری در شورای استان و عرصه‌های مشورتی نظیر شورای عالی انقلاب فرهنگی باید عضو باشند، از این رو خواستار حضور جوانان نخبه و مرتبط با موضوعات در شوراها شدیم.


  تندگویان در بخش دیگر سخنان خود درباره بیانیه گام دوم انقلاب رهبری و توجه این معاونت به آن تصریح کرد: این معاونت اولین نهادی بود که به این حوزه ورود کرد. تاکنون چندین جلسه با دستگاه ها برای ورود و تدوین سند جامع سیاست گذاری گام دوم انقلاب و مطالعات مختلف انجام داده‌ایم. هدف نهایی ما تبدیل بیانیه به سند و سیاست گذاری اجرایی برای تمام نهادهای کشور با نگرش به حوزه جوانان است.


  تندگویان درباره تعداد تشکل‌های جوانان نیز گفت: در ابتدای دولت کمتر از 100 تشکل در کشور داشتیم، امروز 3200 تشکل دارای اعتبارنامه داریم که تا پایان دولت تعداد آن از مرز 3500 می گذرد و شاید به 3700 تشکل برسیم. تفاهم نامه با وزارت کشور در سال 97 انجام شد و بر این اساس شناسه تشکل ها به صورت ملی و ثبتی انجام شد. تا کنون در کل کشور 251 سمن توانسته شناسه دریافت کنند.


  معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: در راستای کیفی سازی سازمان های مردم نهاد جوانان شبکه های تخصصی نظیر گردشگری، عشایر، امدادو نجات، رسانه و فضای مجازی، پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر و... شکل گرفت. نشست های مجامع استانی را با وزیر ورزش از سال 96 به طور منظم انجام دادیم که اکنون به علت کرونا برگزار نمی‌شود. طی این نشست‌ها جوانان با وزیر صحبت می‌کردند.


  وی همچنین به راه اندازی سامانه مدیریت راهبردی برای سازمان های مردم نهاد و شفاف سازی اعتبارات و پرداخت های مالی هم اشاره کرد و ادامه داد: در سامانه معاونت جوانان جداول پرداخت به تشکل های استان ها کاملا شفاف و قابل دسترس است. همچنین این معاونت 56 کارگاه ملی برای توانمند سازی تشکل‌ها با حضور 71796 عضو برگزار کرده است که البته این کارگاه‌ها در سال جاری به علت پاندمی کووید 19 به صورت  مجازی برگزار شد و تا پایان سال ادامه دارد.


  تندگویان در پایان گفت: از دیگر اقدامات این معاونت رتبه بندی سازمان‌های مردم نهاد برای نخستین بار بود که تحت عنوان جشنواره‌ای اتفاق افتاد و اکنون دارای نظام رتبه بندی سازمان های مردم نهاد در کشور هستیم. تا پایان سال برترین سازمان‌ها انتخاب و جوایزی به آنها اهداء می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو