عصر بازاربرنج

معوقات بانکی به تسهیلات جدید تبدیل شوند

عصر اعتبار- رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران گفت:‌ در شرایط فعلی، بانک‌ها باید معوقات را تبدیل به تسهیلات به روز کنند تا معوقات، تبدیل به تسهیلات جدید شوند.

معوقات بانکی به تسهیلات جدید تبدیل شوند
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، سیدمحمد جعفری اظهار کرد: علت معوق شدن تسهیلات بانکی شرایطی است که وجود دارد. بنگاه اقتصادی معتبر که سالیان سال در حال فعالیت است، علاقه‌مند نیست که بدحساب بانکی باشد، اما به ناچار در این مسیر قرار گرفته است.

  وی افزود: همواره در دهه‌های گذشته شرایط بحران در کشور به طور مستمر ادامه داشته است، از جنگ تا بحران‌های منطقه‌ای و بیماری کرونا گرفته تا ناکارآمدی‌هایی که ساختار غلط اقتصادی به تولیدکنندگان تحمیل کرده موجب شده تا تولید در کشور با اقبال زیادی مواجه نباشد.

  رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: کرونا نیز در یک سال گذشته تولیدکنندگان را درگیر کرده و با این وضعیت سود تسهیلات و مشکلات اقتصادی که به واسطه کرونا ایجاد شده تقاضای مصرف کاهش پیدا کرده و بازپرداخت تسهیلات دریافت شده دشوارتر شده است.

  جعفری خاطرنشان کرد: بانک‌ها در کشور عملکردی بنگاهی دارند و تامین سود برای آنها نیز اولویت‌دار است و وضعیت سیستم بانکی و بخش‌های تولیدی کشور تبدیل به معادله‌ای دو مجهولی شده است.

  رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران بیان کرد:‌ از یک سو گفته می‌شود که دولت باید از اقتصاد خارج شود و از سوی دیگر عنوان می‌شود که دولت باید از تولید و بنگاه‌های اقتصادی حمایت کند. تناقض ایجاد شده را باید اینگونه توجیه کرد که یک بام و دوهوا نباشد. اگر قرار است که دولت از بنگاه اقتصادی به دلیل شرایط تحمیلی کرونا حمایت نکند و جبران آن را برای سیستم بانکی تامین نکند، بنابراین در حوزه‌های مرتبط با بنگاه های اقتصادی نیز نباید ورود کند.

  وی افزود: دولت نمی‌تواند در سیاست گذاری دخالت کند، اما در وضع سخت کنونی از تولیدکننده حمایت نکند. در شرایط اقتصاد دولتی بانک‌ها باید معوقات را تبدیل به تسهیلات به روز کنند و تبدیل به تسهیلات جدید شوند و امیدوار بود که با بهتر شدن شرایط واحدهای تولیدی این تسهیلات مجددا به معوقات سیستم بانکی تبدیل نشوند.

  جعفری اظهار کرد: به طور قطع بنگاه اقتصادی خوشنام به صورت خودخواسته نسبت به عدم بازپرداخت تسهیلات اقدام نمی‌کند، اما استثناء در هر زمینه‌ای وجود دارد و لزوما نمی‌توان برای چند استثنا قانون تدوین کرد و شاید تنها سه تا چهار درصد تسهیلات گیرندگان به صورت خودخواسته نسبت به بازپرداخت اقدام نکنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو