عصر بازاربرنج

تاثیر عوامل خارج از بنگاه در معوق‌شدن تسهیلات

عصر اعتبار- رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: عواملی خارج از مدیریت و قوانین و مقرراتی که محیط کسب و کار را ناامن می‌کنند، یکی از دلایل مهم معوق شدن تسهیلات بانکی است.

تاثیر عوامل خارج از بنگاه در معوق‌شدن تسهیلات
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، جمشید نفر، رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران درباره تمدید امهال وام‌های معوق‌شده اظهار کرد:‌ تسهیلات در کشور ما به گونه‌ای است که سهم چندانی در حل مشکلات واحدهای تولیدی ندارد و باید برنامه‌ریزی‌ها بر ایجاد محیط مناسب کسب و کار متمرکز شود.

  وی ادامه داد: ایجاد محیط مناسب کسب و کار باید این فرصت را برای فعالیت فعالان اقتصادی فراهم کند که در کنار کار و تولید مالیات پرداخت کنند و به غیر از طرح‌های توسعه‌ای نیازی به تامین منابع مالی از خارج از مجموعه خود نداشته باشند.

  نفر خاطرنشان کرد: ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی باید به گونه‌ای مدیریت‌ شده باشد که نیاز به زمان و فرصت وجود نداشته باشد. ارایه راهکارهای کوتاه و موقتی کمکی به حل مشکلات واحدهای تولیدی در میان‌مدت نخواهد کرد و شاید بتوان گفت اقتصاد ایران اکنون به جای مُسکن نیازمند جراحی است.

  وی ادامه داد: آسیب‌شناسی تسهیلات معوق‌شده نشان می‌دهد عواملی خارج از بنگاه‌ اقتصادی موجب این شرایط شده است. قوانین و مقرراتی که محیط کسب و کار را ناامن می‌کنند یکی از دلایل مهم معوق شدن تسهیلات بانکی است.

  نفر اظهار کرد: اگر سیاستگذاری‌ها به گونه‌ای باشد که محیط کسب و کار مناسب فعالیت فعالان اقتصادی نباشد و نیاز باشد که تسهیلات ارایه شده و تسهیلات معوق دوباره تمدید شود به معنای وجود شرایطی است که بازی همه سر باخت است.

  وی تاکید کرد: اصلاح محیط کسب و کار به معنای ایجاد محیطی همه‌برد است و فعال اقتصادی نیز ضمن فروش قادر به پرداخت مالیات است و از محل مالیات‌های زیرساخت‌های کشور بهبود می‌یابد؛ بنابراین نگاه به تولید باید عوض شود و تا زمانی که نگاه به تولید نگاهی بازدارنده است سرمایه‌ها از تولید فرار می‌کند و شرایط به همین منوالی است که تاکنون بوده است.

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اظهار کرد: اگر شرایط و محیط اقتصادی امن باشد ارزهای خانگی می‌تواند صرف امور مولد اقتصادی شود و از پستوی خانه‌ها خارج شود. وی افزود: ذخایر طلای خانگی نیز همواره نشان از فضای ناامن کسب و کار داشته و اگر روش ها و سیاستگذاری‌ها بهبود یابد، واحدهای اقتصادی ناچار به تامین سرمایه از محل‌هایی مانند بانک‌ها نخواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی