عصر بازاربرنج

رشد اقتصادی ضعیف آلمان

عصر اعتبار- در سه ماهه پایانی سال قبل اقتصاد آلمان ۰.۳ درصد رشد کرد.

رشد اقتصادی ضعیف آلمان
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه چهارم سال 2020 به میزان 0.3 درصد بزرگ شده که این رشد، دومین رشد متوالی مثبت فصلی این کشور محسوب می شود. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی 8.2 درصد کمتر شده است. در بین بخش های مختلف، تشکیل سرمایه ثابت با 8.3 درصد بیشترین نقش را در ثبت این رشد داشته است و پس از آن نیز سرمایه گذاری ثابت با 1.3 درصد قرار دارند. بدترین عملکرد هم مربوط به مخارج خانوار با منفی 3.3 درصد بوده است. مخارج دولتی نیز کاهش 0.5 درصدی داشته است. 

  دولت آلمان تاکنون برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد این کشور ده ها میلیارد یورو نقدیندگی به بازارها تزریق کرده و نرخ های مالیاتی را نیز کاهش داده است.   طبق پیش بینی صورت گرفته توسط دولت، اقتصاد آلمان امسال 3.0 درصد رشد خواهد کرد که این میزان 1.4 درصد کمتر از چیزی است که قبلا برآورد شده بود. دلیل اصلی این کاهش، باقی ماندن پیامدهای کرونا و تداوم محدودیت های رفت و آمدی و کسب و کار است.  

  اقتصاد آلمان سال 2020 را با رشد منفی پنج درصدی به پایان رساند که اگرچه بهتر از عملکرد سال 2009 با رشد منفی 5.7 درصد است اما یکی از بدترین عملکردهای اقتصاد این کشور در تاریخ معاصر محسوب می شود. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان با دشوار خواندن شرایط کنونی گفته است انتظار ندارد تا پیش از سال 2022 اقتصاد آلمان به شرایط قبل از بحران کرونا بازگردد. 

  متوسط رشد اقتصادی آلمان در بازه زمانی 1971 تا 2020 معادل 1.72 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد 8.5 درصدی سه ماهه سوم سال 2020 و کمترین رشد نیز رشد منفی 10.2 درصدی سه ماهه دوم سال 2020 بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی