عصر بازاربرنج

طلای جهانی گران‌تر شد

عصر اعتبار- قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی در پی تصویب بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری در آمریکا و افت ارزش دلار، از پایینترین رکورد هشت ماه اخیر که روز جمعه به آن صعود کرده بود، بهبود یافت و یک درصد صعود کرد.

طلای جهانی گران‌تر شد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.9 درصد افزایش، به 1749 دلار و 77 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه تا مرز 1716 دلار و 85 سنت سقوط کرده بود.

  در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا یک درصد صعود کرد و به 1746 دلار و 70 سنت رسید.

  قیمت طلا روز جمعه سه درصد نزول کرده بود و تحت تاثیر رشد بازده اوراق قرضه آمریکا، در فوریه بزرگترین کاهش ماهانه خود از نوامبر سال 2016 تاکنون را ثبت کرد.

  به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت اکسی کورپ، معکوس شدن روند صعودی بازده اوراق قرضه و دلار ضعیفتر به طلا اجازه داد اندکی بالاتر رود. بسته محرک مالی آمریکا هم از صعود قیمت طلا پشتیبانی کرد.

  با تصویب بسته کمک کرونایی 1.9 تریلیون دلاری در مجلس آمریکا که روز شنبه روی داد، جو بایدن، رییس جمهور آمریکا نخستین پیروزی خود در عرصه قانونگذاری را کسب کرد.

  بر اساس گزارش رویترز، دلار از بالاترین قیمت یک هفته اخیر که روز جمعه به آن صعود کرده بود، عقب نشست و جذابیت طلا را برای خریداران غیرآمریکایی افزایش داد.

  طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم است که نتیجه اجرای تدابیر مالی گسترده است اما بازده بالاتر اوراق قرضه، هزینه نگهداری این فلز ارزشمند که بازدهی ندارد را افزایش می دهد و جذابیت سرمایه گذاری در آن را کمتر می کند.

  در بخش فنی، اینس گفت: سطح 1700 دلار از نظر روانی برای بازار اهمیت زیادی دارد در حالی که طلا در محدوده 1760 تا 1765 دلار برای صعود بیشتر با مقاومت روبروست.

  در این بین، موجودی طلای "اس پی دی آر گلد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه 0.6 درصد کاهش یافت و به پایینترین میزان از ماه مه سال 2020 رسید.

  در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با 0.8 درصد افزایش، به 26 دلار و 82 سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با 1.2 درصد افزایش، 2345 دلار و 96 سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با دو درصد افزایش، به 1212 دلار و 33 سنت رسید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی