عصر بازار

اومیکرون و کاهش بیشتر در رشد اقتصادی

عصر اعتبار- با توجه به شیوع اومیکرون، انتظار می رود رشد تولید ناخالص داخلی جهانی از ۵.۷ درصد در سال جاری به ۴.۳ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد.

اومیکرون و کاهش بیشتر در رشد اقتصادی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، تیم آکسفورد اکونومیکس متشکل از 250 اقتصاددان، پیش‌بینی پایه برای 200 کشور با استفاده از مدل اقتصاد جهانی را، که تنها چارچوب پیش‌بینی اقتصادی کاملاً یکپارچه در نوع خود است، به‌روزرسانی می‌کند. در زیر خلاصه ای از تحلیل‌های ما در مورد آخرین تحولات اقتصادی و پیش‌بینی‌ها عنوان شده است. مشخص نیست که پیامدهای سویه جدید اومیکرون کروناویروس تا چه اندازه جدی خواهد بود، بسته به اینکه دولت‌ها، خانواده‌ها و شرکت‌ها چگونه به آن واکنش نشان خواهند داد. اما در مقابل این پس‌زمینه نامشخص، پیش‌بینی‌های تولید ناخالص داخلی پایه خود را کاهش داده‌ایم. اکنون انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی جهانی از 5.7 درصد در سال جاری به 4.3 درصد در سال 2022 کاهش یابد که نسبت به ماه گذشته 0.2 درصد کاهش یافته است.

  ممکن است چند هفته طول بکشد تا اهمیت پیدایش سویه اومیکرون آشکار شود. در حال حاضر، فرض بر این است که اعمال مجدد محدودیت‌ها به ویژه در سفرهای خارجی، افزایش فاصله اجتماعی داوطلبانه و برخی اشکالات زنجیره تامین وجود خواهد داشت. این باعث کاهش رشد اقتصادی در اواخر سال جاری می شود اما در سه ماهه دوم و سوم سال 2022 جبران خواهد شد.

  اومیکرون، خطرات زیادی را برای پیش‌بینی رشد ایجاد می کند، هرچند که پیشنهادات اولیه اثبات نشده مبنی بر اینکه علائم خفیف‌تری نسبت به انواع قبلی دارد درست باشد. با این حال، اگر این سویه انتقال‌پذیری بیشتر یا مقاومت بیشتری نسبت به واکسن‌های موجود داشته باشد، احتمالاً اختلال اقتصادی ناشی از اومیکرون بزرگ‌تر و طولانی‌تر از آنچه فرض شده خواهد بود. همچنین ممکن است هرگونه کاهش تورم را به تعویق بیندازد در حالی که مشکلات زنجیره تامین را تشدید می‌کند و سرعت بازگرداندن هزینه‌های خانوارها به خدمات کالاها را کاهش دهد.

  با شگفتی‌های اخیر تورم صعودی در چندین اقتصاد و تجدید نظر در پیش بینی قیمت صعودی نفت، پیش‌بینی شاخص قیمت مصرف کننده خود را افزایش داده و پیش‌بینی تورم جهانی با توجه به شاخص قیمت مصرف‌کننده، در سال 2022 را از 0.3 درصد به 4.2 درصد رسانده‌ایم. اما انتظار می‌رود طی سال آینده، تورم به شدت از 5.4 درصد در سه ماهه چهارم 2021 به حدود 3 درصد در سه ماهه چهارم 2022 کاهش یابد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو