عصر بازار

مردم چقدر در بانک‌ها پول دارند؟

عصر اعتبار- میزان سپرده‌ها و تسهیلات بانکی تا پایان مهرماه سال جاری نسبت به سال گذشته معادل ۴۵ و ۴۶.۶ درصد افزایش یافته است.

مردم چقدر در بانک‌ها پول دارند؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، براساس گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان مهرماه سال جاری، مانده کل سپرده‌ها به رقم 4839 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل 45 و 24.9 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

  همچنین،  بالاترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده 2589 هزار و 100 میلیارد تومان و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل 12 هزار و 700 میلیارد تومان است.

  علاوه براین، مانده کل تسهیلات در این زمان 3547 هزار میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل 46.6 و 27 درصد افزایش داشته است.

  طبق این گزارش،  بیش‌ترین مبلغ تسهیلات نیز مربوط به استان تهران با مانده 2254 هزار میلیارد تومان و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل 612 هزار میلیارد تومان است.

  نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی 81.4 درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال قبل، به ترتیب 1.6 و 1.2 درصد افزایش را نشان می‌دهد که نسبت مذکور در استان تهران 95.3 درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد 106.2 درصد است.

  در این گزارش، یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بیان شده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان تهران انجام می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی