عصر بازار

میلیاردرهای جهان ۵ تریلیون دلار ثروتمندتر شدند

عصر اعتبار- نتایج یک بررسی نشان داد میلیاردرهای جهان با نرخ کم سابقه ای در تاریخ بشری به ثروتشان اضافه کردند.

میلیاردرهای جهان ۵ تریلیون دلار ثروتمندتر شدند
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، یافته های گزارش "نابرابری می کشد" سازمان خیریه "آکسفورد اینترنشنال" نشان داد 2755 میلیاردر جهان شاهد افزایش مجموع ثروت خود به میزان پنج تریلیون دلار از ماه مارس سال 2021 بودند که این رقم بالاتر از مجموع سهم بازار شرکتهای اپل و آمازون است. ثروت میلیاردرهای جهان از مارس سال 2021 از 8.6 تریلیون دلار به 13.8 تریلیون دلار افزایش یافت.

  در گزارش آکسفام آمده است: ثروت میلیاردرها از زمان آغاز پاندمی رشد بیشتری در مقایسه با 14 سال گذشته داشته است. این رشد تحت تاثیر مداخله دولتی در سراسر جهان روی داده که به رشد اقتصادها تحرک بخشیده و قیمت سهامها را افزایش داده است.

  رشد ثروت در این مدت کوتاه به اندازه ای زیاد بوده که در نقطه اوج خود از اوج عصر طلایی ایالات متحده در اواخر قرن نوزدهم پیشی گرفته است. در واقع از سال 1995 یک درصد ثروتمند جهان شاهد رشد 19 برابری ثروتشان نسبت به 50 درصد پایینی بوده اند.

  طبق گزارش آکسفام، تنها در سال میلادی گذشته 10 ثروتمند بزرگ جهان بیش از 400 میلیارد دلار به ثروتشان افزودند که در راس آنها ایلان ماسک، مدیر عامل شرکتهای تسلا و اسپیس ایکس با رشد 121 میلیارد دلاری ثروتش قرار داشت. در دو سال نخست پاندمی، 10 ثروتمند برجسته جهان مجموع ثروتشان را دو برابر کرده و از 700 میلیارد به 1.5 تریلیون دلار رساند یعنی در هر ثانیه 15 هزار دلار به ثروتشان افزوده شد.

  گابریل بوچر، مدیر اجرایی آکسفام اظهار کرد: اگر این 10 مرد 99.999 درصد ثروتشان را همین فردا از دست دهند، همچنان از 99 درصد دیگر مردم جهان پولدارتر خواهند بود. این افراد اکنون شش برابر ثروت بیشتری از 3.1 میلیارد مردم فقیر دارند.

  این گزارش با استناد به آمار بانک جهانی، برآورد کرده که اکنون 163 میلیون نفر بیشتری نسبت به آغاز پاندمی کووید 19 در فقر بسر می برند.

  بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، آکسفام برآورد کرده که "نابرابری" در مرگ حداقل 21 هزار و 300 نفر در روز سهیم بوده است که نتیجه عدم دسترسی به غذا و مراقبت بهداشتی در کشورهای فقیرتر است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی