عصر بازار

تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت

عصر اعتبار- طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، علیرغم اینکه بازار سکه و طلا داخلی از ابتدای هفته‌ گذشته تا روز چهارشنبه در آرامش نسبی به سر می‌برد، اما روز پنجشنبه دچار یک شوک قیمتی شده و به یکباره نسبت به آخرین معاملات روز چهارشنبه، در پی افزایش قیمت اونس جهانی طلا و نوسانات (هر چند جزئی) نرخ ارز شاهد افزایش قیمت سکه و طلا شد.

تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نادر بذرافشان در تشریح و تحلیل یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار کرد: از ابتدای هفته‌ای که گذشت تا روز پایان چهارشنبه بازار از ثبات پایداری برخوردار بود و نوسان خاصی در بازار وجود نداشت. بازار ارز نیز آرام پیش آمده بود و نوسان قابل توجهی (در مجموع یک دلار افزایش) نداشت؛ ضمن اینکه تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا نیز طی دو هفته اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است. اخبار سیاسی- اقتصادی و تصور اینکه قیمت‌ها از ثبات بیشتری بهره‌مند شوند یا به سمت کاهشی شدن میل پیدا کنند، ثاتیرگذار بر بازارهای داخلی بوده و سبب کاهش تقاضا شده است.

  دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: اما از صبح روز پنجشنبه با افزایش 17 دلاری قیمت اونس جهانی نسبت به روز پیش از آن (چهارشنبه) مواجه شدیم؛ علاوه برآن نوسانات افزایشی نرخ ارز نیز سبب شد در مجموع افزایش قیمت سکه و طلا افزایش قیمت پیدا کند. تا روز چهارشنبه نسبت به ابتدای هفته هر گرم طلا 18 عیار حدود 5000 تومان و سکه حدود 30 هزار تومان نوسان افزایشی قیمت داشت اما از روز پنجشنبه همزمان با افزایش 17 دلاری قیمت اونس جهانی نسبت به روز چهارشنبه (و 18 دلار نسبت به ابتدای هفته) و نوسان هر چند محدود نرخ ارز، هر گرم طلای 18 عیار نسبت به روز پیش از آن (چهارشنبه) 26 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح جدید 300 هزار تومان افزایش قیمت داشت. 

  وی تاکید کرد: با وجود این افزایش قیمت‌ها اما همچنان بازار سکه و طلا از ثبات نسبی قیمت‌ها برخوردار است. طی 20 روز گذشته بازار قیمت‌ها به ثبات خوبی رسیده است؛ اما در پی اخبار سیاسی-اقتصادی و اخبار مربوط به مذاکرات، مردم احتمال می‌دهند که این روند ثبات شکسته شود و به سمت کاهشی شدن میل کند. تجربه ما نشان می‌دهد با توجه به روند اونس جهانی و نرخ ارز، احتمالا طی هفته‌های آینده مابین سه الی پنج درصد نوسان (افزایش/کاهش) قیمت ایجاد شود.

  عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با تغییرات قیمت‌ها، اظهار کرد: قیمت هر قطعه سکه در آخرین معاملات پایانی هفته (پنجشنبه) نسبت به روز پیش از آن 300 هزار تومان و نسبت به ابتدای هفته 330 هزار تومان و قیمت ربع سکه نیز نسبت به روز چهارشنبه 100 هزار تومان و نسبت به ابتدای هفته 130 هزار تومان افزایش داشته‌اند. اما سایر قطعات سکه و همچنین طلا از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ثبات نسبی برخوردار بوده و تغییرات آن‌ها در روز پنجشنبه رخ داده است.

  بذرافشان افزود: بدین ترتیب در آخرین معاملات هفته (در روز پنجشنبه) نسبت به چهارشنبه، هر قطعه سکه تمام طرح جدید با افزایش 300 هزار تومانی به 12 میلیون و 330 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با افزایش 250 هزار تومان به 12 میلیون و 50 هزار تومان رسیده‌اند. نیم سکه با افزایش حدودا 150 هزار تومانی به شش میلیون و 730 هزار تومان، ربع سکه با افزایش 100 هزار تومان نسبت به روز چهارشنبه و 130 هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، سه میلیون و 820 هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند. سکه‌های گرمی نیز با افزایش 50 هزار تومانی دو میلیون و 350 هزار تومان در پایان هفته قیمت داشته است.  

  دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: حباب سکه در حال حاضر در محدوده 300 هزار تومان قرار دارد که نسبت به هفته‌های گذشته تغییرات چندانی نداشته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی