عصر بازار

طلا ۳۷ دلار ارزان شد

عصر اعتبار- قیمت طلا پس از ریزش چشمگیری که شب گذشته داشت، در معاملات روز جمعه بازار جهانی ثابت بود و به سوی بزرگترین کاهش هفتگی در ۱۰ هفته اخیر پیش می رود.

طلا ۳۷ دلار ارزان شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری بدون تغییر ماند و در 1797 دلار و 71 سنت ایستاد.

  در بازار معاملات آتی آمریکا هر اونس طلا با 0.2 درصد افزایش، به 1798 دلار و 80 سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه 36 دلار و 60 سنت معادل دو درصد کاهش یافت و در 1793 دلار و 10 سنت بسته شد.

  طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود دو درصد کاهش قیمت داشته که بدترین عملکرد هفتگی این فلز ارزشمند از 26 نوامبر محسوب می شود.

  هارشال باروت، مشاور تحقیقاتی ارشد شرکت متالز فوکوس در این باره گفت: اکنون انتظارات برای پنج دور افزایش نرخهای بهره است. انتظارات بازار برای تحکیم سیاست پولی آمریکا قویتر شده و این موضوع برای طلا منفی است زیرا بازده اوراق قرضه دو ساله آمریکا صعود کرده و ارزش دلار را تقویت کرده است.

  پس از اظهارات روز چهارشنبه جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، معامله گران در معاملات صندوقهای فدرال اکنون حدود پنج دور افزایش نرخهای بهره در سال میلادی جاری را حساب می کنند که از نشست مارس فدرال رزرو آغاز می شود.

  بازده اوراق قرضه دو ساله آمریکا که منعکس کننده انتظارات نرخ بهره است، روز پنج شنبه به 1208 درصد رسید که بالاترین حد دو سال اخیر بود. بازده بالاتر و افزایش نرخهای بهره هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را افزایش می دهند.

  بر اساس گزارش رویترز، شاخص دلار پس از این که بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد می تواند افزایش نرخهای بهره سریعتر و بزرگتری در ماههای پیش رو انجام دهد، در برابر سبدی از ارزهای رقیب به بالاترین سطح از ژوییه سال 2020 صعود کرد

  طبق یافته های نظرسنجی رویترز، با اقدام بانکهای مرکزی برای افزایش نرخهای بهره، قیمت اونس طلا در سالهای 2022 و 2023 پایینتر خواهد رفت.

  وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد اونس طلا ممکن است حمایت در سطح 1792 دلار را تست کند و شکسته شدن این سطح ممکن است باعث شود تا سطح 1777 دلار سقوط کند.

  در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با 0.2 درصد افزایش، به 22 دلار و 79 سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.6 درصد افزایش، 1028 دلار و 36 سنت معامله شد. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با 0.8 درصد کاهش، 2356 دلار و 20 سنت بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی