عصر بازار

یک کارشناس اقتصادی:

منابع ارزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی به باد رفت

پوشش حداکثری بیمه‌ای برای همه مردم فراهم شود

عصر اعتبار- یک کارشناس اقتصادی گفت: در شرایط تحریم و محدودیت‌های منابع ارزی، مهم‌ترین منابع را در مسیر کاملا مخرب هزینه کردیم اما به نظر می‌رسد سیاست‌های کوتاه مدتی برای مقابله با آن لازم است که البته هیچ سیاست اقتصادی بدون عارضه نخواهد بود.

منابع ارزی با دلار ۴۲۰۰ تومانی به باد رفت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، عباس علوی‌راد تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: دلار 4200تومانی از بدو تولد در فروردین 1397 یک اشتباه بود و ادامه آن یک اشتباه بزرگ‌تر؛ اما امروز حذف آن یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

  وی با بیان اینکه اساس و فلسفه دلار 4200 تومانی این بود که بتواند جلوی افزایش قیمت کالا به ویژه کالاهای اساسی را بگیرد، تاکید کرد: ما تمام رکوردهای تورمی 60 سال اخیر را در همین دوره‌ای که دلار 4200تومانی را به میزان بیش از 70 میلیارد دلار اختصاص دادیم، شکستیم؛ بنابراین مهم‌ترین هدف آن محقق نشد.

  علوی‌راد تصریح کرد: این شیوه تخصیص در شرایطی که دلار در فروردین 97 زمان آغاز تخصیص دلار 4200 تومانی، در بازار آزاد 5 هزار تومان بود که اختلاف 800 تومانی داشت اما در حال حاضر این میزان به 23 هزار و 800 رسیده است. همه این مسائل باعث شده که تخصیص ارز 4200 تومانی روی متغیرهای اقتصادی کلان به ویژه متغیرهای پولی و ارزی یعنی پایه پولی و نهایتا کسری بودجه تاثیرات مخربی بگذارد که همه ما امروز تاوان آن را می‌دهیم.

  این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد: ضمنا در شرایط تحریم و محدودیت‌های منابع ارزی، مهم‌ترین منابع را در مسیر کاملا مخرب هزینه کردیم اما به نظر می‌رسد سیاست‌های کوتاه مدتی برای مقابله با آن لازم است که البته هیچ سیاست اقتصادی بدون عارضه نخواهد بود. بنابراین اینکه دولت سیزدهم تصمیم گرفت منابعی را قبل از اجرای سازوکار جایگزین حذف ارز 4200 تومانی به دهک‌های مختلف درآمدی به صورت کوتاه مدت پرداخت کند، سازنده است.

  وی خاطرنشان کرد: در بلندمدت نیاز است سیستم یارانه‌ای یکپارچه بیمه تامین اجتماعی برای حمایت‌های حوزه بهداشت و درمان و آسیب‌های ناشی از حذف ارز 4200 تومانی در حوزه دارو و همچنین پوشش حداکثری بیمه برای آحاد افراد جامعه فراهم کنیم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو