عصر بازار

افزایش قیمت طلا؛ کاهش رشد دلار

عصر اعتبار- قیمت طلای جهانی با کاهش رشد دلار، از پایین‌ترین سطح در سه ماه گذشته افزایش یافت.

افزایش قیمت طلا؛ کاهش رشد دلار
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، قیمت طلا امروز دوشنبه، از پایین‌ترین سطح سه ماه گذشته که در جلسه قبل به ثبت رسیده بود، افزایش یافت زیرا دلار ضعیف‌تر بر فشار ناشی از بازدهی بالاتر خزانه‌داری آمریکا غلبه کرد.

  بهای هر اونس طلا در ابتدای بازگشایی بازار با 0.3 درصد افزایش به 1815 دلار و 69 سنت در هر اونس رسید و طلای آمریکا با 0.2 درصد افزایش به 1812 دلار و 20 سنت رسید و بهای هر اونس طلا در ساعت 7 صبح به وقت شرقی با 0.6 درصد کاهش به 1811 دلار و 60 سنت رسید و در بازار معاملات آتی آمریکا نیز با 0.3 درصد کاهش به 1812 دلار و 60 سنت رسید.

  طلا در روز جمعه بیش از یک درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود از فوریه تاکنون رسید و چهارمین کاهش هفتگی متوالی خود را رقم زد.

  دلار امروز دوشنبه پس از کاهش در جلسه قبل ثابت ماند اما دلار آمریکا همچنان ششمین افزایش هفتگی متوالی را در هفته گذشته به دلیل نگرانی از رشد اقتصاد جهانی ثبت کرد. دلار قوی باعث می‌شود طلای امن رقیب برای خریدارانی که سایر ارزها را دارند جذابیت کمتری داشته باشد.

  بازدهی شاخص 10 ساله خزانه‌داری ایالات‌متحده برای دومین جلسه متوالی افزایش یافت و تقاضا برای طلای بدون بهره را محدود کرد.

  لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند روز جمعه گفت: قبل از اینکه مقامات فدرال رزرو بتوانند با خیال راحت به این نتیجه برسند که تورم به اوج خود رسیده است، تورم باید برای چند ماه کاهش یابد. وی افزود: در صورتی که داده‌ها بهبودی نشان ندهند، او آماده است تا افزایش سریع‌تر نرخ بهره را تا جلسه سپتامبر فدرال رزرو در نظر بگیرد.

  اگر چه شمش به عنوان یک محافظ تورم در نظر گرفته می‌شود اما شمش به افزایش نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت ایالات‌متحده و بازده اوراق قرضه که هزینه فرصت نگهداری آن را افزایش می‌دهد، حساس است.

  شاخص احساسات مصرف‌کننده ایالات‌متحده در اوایل ماه می به پایین‌ترین سطح خود در نزدیک به 11 سال اخیر سقوط کرد زیرا نگرانی‌ها در مورد تورم ادامه داشت اما مخارج خانوارها همچنان با بازار کار قوی و پس‌انداز هنگفت که باید اقتصاد را در حال توسعه نگه دارد، حمایت می‌شود.

  در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با 0.5 درصد افزایش به 21.17 دلار رسید، پلاتین با 1.3 درصد افزایش به 950 دلار و 84 سنت رسید و پالادیوم با 0.7 درصد افزایش به 1957 دلار و 88 سنت رسید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی