عصر بازار

طلا با کاهش دلار آماده جهش شد

عصر اعتبار- قیمت طلا امروز جمعه کاهش یافت اما قیمت‌ها برای اولین افزایش هفتگی خود از اواسط آوریل تعیین شده بود زیرا نرخ دلار از بالاترین سطح دو دهه گذشته کاهش یافت و نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی ایالات‌متحده باعث احیای تقاضای امن شد.

طلا با کاهش دلار آماده جهش شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، قیمت طلا امروز جمعه کاهش یافت اما قیمت‌ها برای اولین افزایش هفتگی خود از اواسط آوریل تعیین شده بود زیرا نرخ دلار از بالاترین سطح دو دهه گذشته کاهش یافت و نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی ایالات‌متحده باعث احیای تقاضای امن شد.

  به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا تا ساعت 8 و 40 دقیقه صبح به وقت شرقی با 0.30 درصد کاهش به 1841 دلار و 20 سنت رسید و طلای آمریکا نیز با 0.02 درصد کاهش به 1842 دلار و 20 سنت رسید. قیمت طلا در روز پنج‌شنبه به بالاترین حد یک هفته اخیر رسید و فلزات ارزشمند نقره، پلاتین و پالادیوم نیز افزایش یافتند.

  استفان اینس، شریک مدیریت SPI Asset Management گفت: ترس از رکود اکنون جای خود را به ترس از رشد ایالات‌متحده داده است و دومی به طلا کمک می‌کند.

  از آنجایی که شمش سودی ندارد، با افزایش نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت در ایالات‌متحده، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جذابیت کمتری داشته باشد. با این حال، به عنوان یک ذخیره امن ارزش در زمان بحران‌های اقتصادی در نظر گرفته می‌شود.

  نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان نشان داد که بانک مرکزی ایالات‌متحده تا پایان سال جاری نرخ‌های بهره را بالاتر از حد انتظار یک ماه پیش افزایش خواهد داد و خطرات قابل توجه رکود اقتصادی را حفظ خواهد کرد.

  اینس گفت: این یک هفته هیجان‌انگیز بود، پس از کاهش به زیر 1800 دلار که ناشی از بازدهی واقعی بالاتر بود، در را برای خریداران استراتژیک بلندمدت باز کرد تا در مقابل یک روند نزولی تکنیکال قدم بردارند.

  بر اساس گزارش رویترز، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان، با انعکاس افزایش تقاضا، اعلام کرد که دارایی‌های آن در روز پنج‌شنبه پس از اندکی ضررهای اخیر، 0.66 درصد افزایش یافت و به 1056.18 تن رسید.

  در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با 0.3 درصد کاهش به 21.83 دلار رسید اما این روند کاهش یافته است و این هفته حدود 3.6 درصد افزایش یافت.

  پلاتین با 0.7 درصد کاهش به 955 دلار و 50 سنت رسید و پالادیوم 0.1 درصد کاهش یافت و به 1997 دلار و 65 سنت رسید. هر دو به ترتیب برای افزایش هفتگی حدود 1.7 درصد و 2.8 درصد تعیین شده بودند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی