عصر بازار

انتقال تخفیف بیمه به افراد درجه یک خانواده

عصر اعتبار- رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: تخفیف بیمه بر روی کد ملی اعمال می‌شود و رانندگان می‌توانند تخفیف بیمه خود را به افراد درجه یک خانواده منتقل کنند.

انتقال تخفیف بیمه به افراد درجه یک خانواده
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، احسان مؤمنی رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ صبح امروز در برنامه زنده شهر امن در استودیو پلیس پایتخت که از شبکه پنج سیما پخش می‌شد حضور یافت و در خصوص خودروهای متعارف و نامتعارف و نحوه پرداخت خسارت از طریق بیمه به این دو نوع خودرو توضیح داد.

  سرهنگ مؤمنی گفت: برابر ماده 8 قانون بیمه خودروی متعارف خودرویی است که ارزش آن کمتر از 50 درصد دیه یک انسان در ماه حرام باشد و خودروی نامتعارف خودرویی است ارزش آن بالای 50 درصد دیه یک انسان در ماه حرام باشد.

  رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران افزود: در سال جاری دیه یک انسان در ماه حرام 800 میلیون است که 50 درصد آن 400 میلیون تومان است، پس خودرویی متعارف هست که زیر مبلغ 400 میلیون باشد که در خودروهای ایرانی مانند دنا پلاس می‌توانیم بگوییم که خودرویی متعارف است و خودرویی که بالای 400 میلیون باشد خودروی نامتعارف است.

  وی گفت: اگر تصادفی پیش آمد و خودرو نامتعارف بود بیمه خسارتی که به زیان دیده پرداخت می‌کند به خودروی نامتعارف، بر اساس قیمت خودروی متعارف است.

  رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ گفت: مثلاً یک سواری بی ام و 503 خودروی نامتعارف و زیان دیده و غیر مقصر حادثه هست با یک سواری پراید تصادف می‌کند چراغ عقب سواری بی ام و خسارت می‌بیند و ارزش آن 15 میلیون است بیمه بر اساس خودروی متعارف که مثلاً سواری دنا پلاس که چراغ عقب آن 5 میلیون تومان است وشرکت بیمه به زیان دیده 5 میلیون تومان پرداخت می‌کند و این مابه تفاوت و این 10 میلیون تومان را بیمه پرداخت نمی‌کند و راننده مقصر هم پرداخت نمی‌کند و مالک سواری بی ام و اگر بیمه بدنه داشته باشد می‌تواند از طریق بیمه بدنه خسارت خودرو را جبران کند.

  رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران افزود: به همین دلیل است که خودروهای نامتعارف حتماً باید خودروی خود را بیمه بدنه کنند که در این حوادث بتوانند جبران خسارت شود.

  وی گفت: بیمه وقتی تخفیف می‌دهد که مالک خودرو تخلف و تصادف نداشته باشد و از بیمه استفاده نکرده باشد که این اقدام بمنظور اهرم تشویقی از سوی شرکت بیمه است. این تخفیف قبلاً روی خودرو بود و زمانی که شما خودرو را می‌فروختید این تخفیف روی خودرو به مالک جدید منتقل می‌شد که شاید مالک بعدی یک راننده متخلف بود و تصادف زیاد داشت. اما در حال حاضر تخفیف بیمه روی کد ملی اعمال می‌شود و اگر مالک راننده خوبی باشد تخفیف به وی تعلق می‌گیرد و این این تخفیف برای وی محفوظ می‌ماند و اگر خودروی جدید خرید این تخفیف به ماشین جدید منتقل می‌شود و اگر هم نخرید می‌تواند به افراد درجه یک خانواده مانند فرزند و همسر و والدین منتقل کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی