عصر بازار

در تیر ماه امسال

تعداد تراکنش‌های الکترونیک کشور زیاد شد

عصر اعتبار- مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در تیر ماه سال جاری به بیش از ۶۸۶ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به خردادماه ۱.۸۶ درصد رشد در تعداد و ۵.۴۳ درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است.

تعداد تراکنش‌های الکترونیک کشور زیاد شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در تیر ماه سالجاری به 3770 میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از 685 هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به خرداد ماه معادل 1.86 درصد رشد در تعداد و 5.43 درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است. 

  البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل 11.68 و 22.33 درصد رشد داشته است. 

  بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در تیر ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی 5.43 درصد بوده است. 
  در تیر ماه امسال، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده 4.8 درصد و ابزار پذیرش موبایلی 1.6 درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی 93.5 درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. 

  از تعداد تراکنش‌های انجام شده 89.48 درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، 6.33 درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل 4.19 درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

  همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در تیر ماه معادل 92.33 درصد موفق و 7.67 درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، 99.99 درصد موفق بوده است.

  اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، 2 درصد به دلیل خطای پذیرندگی، 0.1 درصد به دلیل خطای شاپرکی، 15.5 درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، 81.73 درصد به دلیل خطای کاربری و 0.63 درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

  بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در تیرماه سالجاری نیز 14.2 درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها 1.69 درصد بوده است. 

  بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در تیرماه سال‌ جاری، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم 92.59 درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

  متوسط تعداد تراکنش انجام شده به ازای هر یک کارت‌خوان فروشگاهی 423 تراکنش و برای ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب 423 و 703 عدد بوده است. 

  افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل 427 تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش 19.41 واحدی (4.76 درصدی) را تجربه کرده است.

  همچنین،  در تیرماه امسال بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است.

  در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک،  مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد 423 هزار و 273 ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش 91.1 هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم 21.5 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است. 

  همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از 144 هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد،  مجموعا 1483 میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

  این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و 28 میلیون و 300 هزار تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها 593 هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد هشت میلیون و 259 هزار و 348 عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و 180 میلیون تومان رسیده است.


  علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در تیر ماه امسال،  با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط 5.13 میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است. 

  با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد 0.12 میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش 1.70 میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است،  در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، 1.82 میلیون ریال بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی