عصر بازار

اقتصاد بریتانیا از نفس افتاد

عصر اعتبار- به گفته تحلیل گر ساکسو بانک، بحران انرژی و تورم، اقتصاد بریتانیا را تخریب کرده است.

اقتصاد بریتانیا از نفس افتاد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، روز دوشنبه، کریستوفر دمبیک، رئیس بخش تحلیل کلان بانک ساکسو، در یادداشتی تحقیقاتی گفت: بریتانیا بسیار بیشتر شبیه بازار نوظهور به نظر می‌رسد.  این تحلیل گر به بی‌ثباتی سیاسی، اختلالات تجاری، بحران انرژی و افزایش سرسام‌آور تورم به عنوان شاخص‌های اصلی این تغییر اشاره کرد. وی نوشت: آنچه که برگزیت به خودی خود انجام نداده، همراه با کووید و تورم بالا موفق به انجام آن شده است.


  اقتصاد انگلستان تخریب شده است. به گفته وی، تنها چیزی که این کشور را از  بازار نو ظهور شدن، منع می‌کند، بحران ارزی است، ارزش پوند انگلیس با وجود همه شرایط مخالف اقتصاد کلان ثابت است. او گفت: هفته گذشته پوند در برابر یورو تنها 0.70 درصد و در برابر دلار آمریکا 1.50 درصد کاهش یافت. شرط ما: پس از عدم قطعیت برگزیت، نمی‌دانیم چه چیزی می‌تواند ارزش پوند را تا سقوط آزاد سوق دهد.


  این تحلیلگر ساکسو پیشنهاد کرد که همه نشانه‌ها حاکی از دردسر بیشتر در اقتصاد این کشور است. وی به ثبت نام خودرو‌های جدید اشاره کرد که اغلب به عنوان شاخص اصلی سلامت اقتصاد بریتانیا تلقی می‌شود که طبق گزارش‌ها در ماه گذشته با 14 درصد کاهش نسبت به سال قبل از 1.835 میلیون در جولای 2021 به 1.528 میلیون رسید.


  دنبیک خاطرنشان کرد: این پایین‌ترین سطح از پایان دهه 1970 است و افزود: رکود اقتصادی فعلی طولانی و عمیق خواهد بود و گریز ساده‌ای در کار نیست. از نظر ما این خیلی نگران کننده است. بانک انگلستان ارزیابی کرد که این رکود در حالی که تولید ناخالص داخلی 1.75 درصد کمتر از سطوح امروزی در اواسط سال 2025 است، ادامه خواهد داشت.


  هفته گذشته بانک مرکزی انگلیس هشدار داد که اقتصاد بریتانیا در اواخر سال جاری وارد طولانی‌ترین رکود خود از زمان بحران عظیم مالی خواهد شده و تولید اقتصادی هر سه ماه از سه ماهه چهارم سال 2022 تا سه ماهه چهارم سال 2023 کاهش می‌یابد. احتمالاً افزایش قیمت گاز طبیعی افزایش پیدا می‌کند. این بانک پیش بینی کرد تا تورم قیمت مصرف کننده را از 9.4 درصد در ژوئن به 13.3 درصد در اکتبر برساند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار