عصر بازار

ریزش ارزهای جهانی

عصر اعتبار- امروز (دوشنبه)، دلار استرالیا و نیوزیلند به دلیل داده‌های ناامیدکننده چین، شریک تجاری کلیدی آنها، از بالاترین رقم حدود دو ماه گذشته در برابر دلار عقب‌نشینی کرد و یوان چین نیز پس از کاهش غیرمنتظره نرخ‌های بهره تضعیف شد.

ریزش ارزهای جهانی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، با ادامه ارزیابی معامله‌گران به داده‌هایی که احتمال اوج گرفتن تورم ایالات‌متحده را در برابر اظهارات پرخاشگرانه سیاست‌گذاران فدرال رزرو افزایش داده است، ارزش دلار صعود کرد.

  شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر 6 همتای اصلی ارزیابی می‌کند، با 0.07 درصد افزایش به 105.77 رسید و تقریبا در میانه دامنه خود در این ماه تثبیت شد.

  پس از عملکرد غیرمنتظره‌ بانک خلق چین، کاهش نرخ‌های بهره کلیدی، یوان در برابر دلار به پایین‌ترین حد یک هفته اخیر رسید و در مقایسه با ارزش قبلی 6.7430 به پایین‌ترین سطح یعنی 6.7620 در هر دلار تضعیف شد.

  قیمت کیوی نیوزیلند با 0.35 درصد کاهش به 0.6433 دلار رسید و از بالاترین قیمت روز جمعه در 0.6468 دلار که قوی‌ترین سطح از هشت ژوئن بود، فاصله گرفت.

  دلار استرالیا با 0.27 درصد کاهش به 0.7102 دلار رسید و از اوج اخیر پنج‌شنبه گذشته که بالاترین سطح از 10 ژوئن بود به 0.7136 دلار رسید.

  تولید صنعتی چین، خرده‌فروشی و سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت، همگی کمتر از برآوردهای تحلیل‌گران بودند زیرا بهبودی نوظهور پس از قرنطینه‌های کووید تضعیف شد.

  برای حمایت از اقتصاد، بانک خلق چین (PBOC) به طور غیرمنتظره‌ای برای دومین بار در سال جاری نرخ بهره اصلی را کاهش داد و روز دوشنبه مقداری پول نقد از سیستم بانکی خارج کرد.

  این بانک اعلام کرد که نرخ 400 میلیارد یوان (59.33 میلیارد دلار) وام یک ساله تسهیلات وام‌دهی میان‌مدت (MLF) به برخی موسسات مالی را با 10 واحد پایه از 2.85 درصد به 2.75 درصد کاهش داده است.

  کن چئونگ، استراتژیست ارشد آسیایی FX در بانک میزوهو گفت: «علیرغم هشدار در مورد ریسک تورم و شرایط روانی نقدینگی، ریسک‌های نزولی غالب، ناشی از گسترش کووید و شکست در بخش املاک، بانک  را بر آن داشت تا نرخ‌ها را برای تحریک تقاضا کاهش دهد».

  داده‌های ایالات‌متحده در روز جمعه نشان‌دهنده اولین کاهش قیمت واردات در هفت ماهه گذشته بود آمارهای اوایل هفته نیز نشان داد که قیمت‌های مصرف‌کننده و تولیدکننده کاهش یافته است.

  بازارهای پول اکنون احتمال 44.5 درصد افزایش 75 واحدی دیگر نرخ بهره توسط کمیته بازار آزاد فدرال در ماه سپتامبر را در مقابل احتمال 55.5 درصد کاهش سرعت انقباض پیش‌بینی می‌کنند.

  یورو 0.1 درصد کاهش یافت و به 1.02455 دلار رسید که تحت تاثیر مبارزات اروپا با جنگ در اوکراین، جستجوی منابع انرژی غیر روسی و ضربه به اقتصاد آلمان بود.

  پوند با 0.18 درصد کاهش به 1.21135 دلار رسید.

  با این حال در بحبوحه کاهش بازدهی خزانه‌داری ایالات‌متحده، دلار در برابر ین با 0.27 درصد کاهش به 133.24 رسید.

  ارزهای دیجیتال پیشرو بیت‌کوین و اتر به اوج بیش از دو ماهه خود بازگشتند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی