عصر بازار

سازمان برنامه‌ و بودجه:

سهم صندوق توسعه از منابع درآمدی صفر شد

عصر اعتبار- سازمان برنامه‌ و بودجه اعلام کرد: با تمرکز دولت بر انضباط مالی شاخص‌های کلان بودجه در ۴ ماهه نخست امسال روند رو به رشدی را تجربه کرد.

سهم صندوق توسعه از منابع درآمدی صفر شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: بررسی عملکرد چهار ماه بودجه از بهبود شاخص‌های کلان حکایت دارد؛ دولت با اتکا به درآمد‌های پایدار توانسته انسجام بیشتری به نحوه دخل‌وخرج کشور ببخشد که این مهم می‌تواند منجر به بهبود سایر شاخص‌های کلان اقتصادی شود.

  در سال 1400 و زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم بودجه با کسری 480 هزار میلیارد تومانی روبه‌رو بود؛54 هزار میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی در هزینه‌های جاری صرف شده بود؛60 هزار میلیارد تومان در خزانه بدون اعتبار مانده بود؛ به‌عبارت‌دیگر دولت قبل بر مبنای درآمد‌های ناپایدار هزینه‌ها را افزایش داده بود و همین موضوع سبب تلنبار شدن مطالبات اقشار مختلف ازجمله معلمان و بازنشستگان شده بود.

  باروی کار آمدن دولت سیزدهم تمرکز برافزایش درآمد‌ها پایدار؛ حذف هزینه‌های غیرضرور و ممنوعیت استقراض از بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفت و در اثر این رویکرد پایان سال 1400 علاوه بر بازپرداخت مطالبات و تسویه تنخواه بانک مرکزی اعتبارات طرح‌های عمرانی و اشتغال هم به رقم تاریخی 200 هزار میلیارد تومان رسید.

  همین رویکرد در سال 1401 با تمرکز بیشتری دنبال شد و بررسی گزارش عملکرد بودجه در چهار ماه نخست امسال نشان می‌دهد منابع درآمدی نسبت به مدت مشابه سال قبل 63 درصد رشد پیدا کرد.

  با تلاش مسئولان بخش نفت در چهار ماه نخست سال منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی 481 درصد افزایش پیدا کرده است.

  در جهت چابک سازی دولت و فروش اموال مازاد واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 470 درصد و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول 104 درصد در چهارماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

  استفاده از تنخواه‌گردان خزانه و ظرفیت ماده 125 بیش از 36 درصد در این مدت کاهش پیداکرده است، از سوی دیگر منابع درآمدی حاصل از استفاده از صندوق توسعه ملی در چهار ماه نخست سال گذشته 6 هزار و 337 میلیارد تومان بوده که این رقم در 4 ماهه نخست سال جاری به صفر رسیده است.

  بررسی گزارش عملکرد چهارماهه بودجه کل کشور نشان می‌دهد تراز کل بودجه 80 درصد بهبود پیداکرده، به‌عبارت‌دیگر اگر رویکرد کنترل خلق پول توسط بانک‌ها ادامه پیدا کند با توجه به انضباط مالی دولت کاهش نقدینگی و نرخ تورم در ماه‌های پیش رو را شاهد خواهیم بود.

  در چهار ماه نخست امسال با تمرکز بر بهبود عملکرد شرکت‌های دولتی سود این شرکت‌ها 126 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش‌یافته است.

  535 هزار میلیارد تومان رقم تعهدی است که دولت قبل با فروش اوراق ایجاد کرده و دولت سیزدهم هرماه به‌طور میانگین 11 هزار میلیارد تومان اصل و سود این اوراق را بازپرداخت می‌کند.

  با این وجود و با اتکا به درآمد‌های پایدار منابع حاصل از انتشار اوراق خزانه اسلامی در این مدت 83 درصد کاهش پیداکرده است. به‌عبارت‌دیگر دولت در چهار ماه نخست سال حدود 50 هزار میلیارد تومان اصل و سود اوراق قبل را تسویه کرده و کمتر از نصف این رقم اوراق جدید منتشرشده است.

  منابع حاصل از انتشار اوراق جدید هم به احداث و تکمیل فضا‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی، بازسازی و مقاوم‌سازی فضای فیزیکی فرسوده دانشگاه‌های وزارت علوم و جهاد دانشگاهی، احداث و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، مهار و تأمین آب کشور و تأمین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی اختصاص‌یافته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی