عصر بازار

در مردادماه امسال

تعداد و ارزش تراکنش‌های الکترونیکی کم شد

عصر اعتبار- مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در مردادماه سال جاری، به بیش از ۶۷۶ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به تیرماه ۱.۴۶ و ۱.۳۸ درصد در تعداد و ارزش ریالی کاهش داشته است.

تعداد و ارزش تراکنش‌های الکترونیکی کم شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در مردادماه سال جاری به 3715 میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از 676 هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به تیرماه معادل 1.46 درصد کاهش در تعداد و 1.38 درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است. البته، تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل 11.52 و 25.96 درصد رشد داشته است. 

  بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی 1.38 درصد بوده است. در مردادماه امسال، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده 4.83 درصد و ابزار پذیرش موبایلی 2.75 درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی 92.43 درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. 

  اما از تعداد تراکنش‌های انجام شده 89.55 درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، 6.37 درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل 4.08 درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است. همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در مردادماه معادل 92.33 درصد موفق و 7.67 درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، 99.99 درصد موفق بوده است.

  همچنین از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، 3.26 درصد به دلیل خطای پذیرندگی، 0.13 درصد به دلیل خطای شاپرکی، 12.8 درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، 83.11 درصد به دلیل خطای کاربری و 0.68 درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

  بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در مرداد ماه سال جاری نیز 14.2 درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها 1.69 درصد بوده است. 

  بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در مرداد ماه سال‌ جاری، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم 92.43 درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

  متوسط تعداد تراکنش انجام شده به ازای هر یک کارت‌خوان فروشگاهی 419 تراکنش و برای ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب 389 و 794 عدد بوده است. افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل 423 تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته کاهش 3.96 واحدی (0.93 درصدی) را تجربه کرده است. همچنین، در مرداد ماه امسال بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است.

  در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد 461 هزار و 632 ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش 100 هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم 21.6 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است. 

  همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از 128 هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا 1507 میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

  این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و 172 میلیون تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها 574 هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد هشت میلیون و 189 هزار و 444 عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و 17 میلیون تومان رسیده است.

  علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در مرداد ماه امسال،  با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط 5.58 میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است. 

  با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد 0.15 میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش 1.67 میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است،  در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، 1.82 میلیون ریال بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار