عصر بازار

بدهی شرکت‌های برتر آلمان رکورد زد

عصر اعتبار- بدهی شرکت‌های برتر آلمان به بالاترین حد تاریخی خود رسید.

بدهی شرکت‌های برتر آلمان رکورد زد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بدهی مالی خالص 150 شرکت بزرگ آلمان در بورس به بالاترین سطح خود در سال جاری رسیده است.

  روزنامه آلمانی هندلزبلات اعلام کرد که تنها در یک سال، بدهی شرکت‌های بزرگ (به استثنای بانک‌ها و شرکت‌های بیمه) 20 درصد افزایش یافت و به 533 میلیارد یورو (526 میلیارد دلار) رسید.

  در این گزارش آمده است که 25 شرکت آلمانی در حال حاضر بدهی بیشتری نسبت به سهام دارند و افزود که برای کاهش بدهی، بسیاری از آنها در حال برنامه‌ریزی فروش سهام خود هستند.

  همچنین چرخش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی باعث افزایش شدید هزینه‌های وام‌های جدید می‌شود.

  این رسانه می‌گوید: اوراق قرضه شرکتی در حال حاضر بازده متوسط ‌سالانه 4.3 درصد است اما یک سال پیش 0.7درصد بود. این روند اخیراً شتاب گرفته است زیرا سرمایه ‌گذاران انتظار دارند با توجه به نرخ تورم دو رقمی، نرخ بهره به سرعت افزایش یابد.

  در این گزارش تاکید شده است که غول مخابراتی دویچه تلکوم که در شاخص دکس گنجانده شده است، دارای بیشترین بدهی خالص در میان شرکت‌های آلمانی است و برآورد می‌شود بدهی آن 145.8 میلیارد یورو باشد.

  روز یکشنبه، نخست‌وزیر ایالت زاکسن، مایکل کرچمر هشدار داد که شرکت‌های آلمانی در حال حاضر برای بقای خود در میان هزینه‌های سرسام‌آور انرژی در تلاش هستند.

  به گفته این مقام مسئول، بسیاری از شرکت‌ها آماده اند تا در عرض چند هفته و نه چند ماه کار خود را متوقف کنند.

  روز قبل، دویچه پرس-آژانتور با استناد به بیانیه رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان، پیتر آدریان گزارش کرد که برخی از شرکت‌ها در آلمان ممکن است با تشدید بحران انرژی، فعالیت خود را متوقف کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی