عصر بازار

بازار طلا در مسیر ثبات

عصر اعتبار- عملکرد یک هفته‌ گذشته بازار طلا، از رشد نامحسوس قیمت طلا و جهش اندک قیمت سکه حکایت دارد.

بازار طلا در مسیر ثبات
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از صداوسیما، قیمت طلا در یک هفته گذشته با افزایش حدود 18 هزار تومانی، یک کانال بالاتر رفت.

  هر گرم طلای 18عیار در معاملات ابتدای هفته گذشته یک میلیون و 485 هزار تومان قیمت داشت که هم اکنون به یک میلیون و 503 هزار تومان افزایش یافته است. این در شرایطی است که بنا به گزارش‌ها، قیمت طلا در طول یک ماه گذشته رشد 142 هزار تومانی را تجربه کرده است.

  از سوی دیگر، روند بازار از رشد 320 هزار تومانی قیمت سکه حکایت دارد. هر قطعه سکه امامی در ابتدای هفته قبل در بازار، 16 میلیون و 275 هزار تومان قیمت داشت که هم‌اکنون در بازار با قیمت 16 میلیون و 595 هزار تومان به فروش می‌رود.

  حباب سکه بزرگ شد
  اما آنچه که در روند هفته گذشته بازار مشاهده شد، افزایش دوباره حباب سکه بود، به طوری که در روز پنج‌شنبه هر قطعه سکه امامی یک میلیون و 948 هزار تومان حباب داشت که نسبت به ابتدای هفته 198 هزار تومان افزایش پیدا کرده بود.

  محمد کشتی‌آرای، رئیس سابق اتحادیه طلا در تشریح این اتفاق در بازار می‌گوید: انتشار اوراق سکه توسط بانک مرکزی در هفته‌های گذشته، سبب شد که حباب سکه از دو میلیون و 700 هزار تومان به یک میلیون و 500 هزار تومان کاهش یابد، اما سپس فروش این اوراق متوقف شد و در این هفته، مجدد شاهد افزایش حباب سکه بودیم.

  به گفته او، نیم سکه و ربع سکه در هفته گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند، اما سکه‌های تمامِ طرح جدید، طرح قدیم و یک گرمی‌ها افزایشی شده‌اند که این افزایش قیمت ناشی از بالا رفتن تقاضا بوده و منجر به افزایش حباب سکه هم شده است.

  کشتی‌آرای در مجموع شرایط بازار را آرام اعلام و پیش‌بینی کرد قیمت جهانی طلا تغییر زیادی نداشته باشد و نرخ ارز نیز ثابت باشد و هفته آینده نیز بازار طلا ثبات و آرامش داشته باشد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی