عصر بازار

کدام کشورها بیش‌ترین ذخایر ارزی جهان را دارند؟

عصر اعتبار- دارایی‌های روسیه که دارایی‌های مسدود شده در تحریم‌های غرب را در بر می‌گیرد، از ۵۴۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.

کدام کشورها بیش‌ترین ذخایر ارزی جهان را دارند؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، بر اساس محاسبات ریانووستی که روز شنبه منتشر شد، روسیه میان بزرگ‌ترین اقتصاد‌های جهان از نظر ذخایر ارزی به رتبه چهارم رسیده است. داده‌های بانک مرکزی نشان داد که در 9 ماهه اول سال جاری، دارایی‌های روسیه، شامل دارایی‌های مسدود شده توسط غرب به دلیل تحریم‌های مرتبط با اوکراین، تا 540 میلیارد دلار افزایش یافت و به روسیه اجازه داد تا جایگاه هند را که از تابستان گذشته در جایگاه چهارم قرار داشت، در اختیار گیرد. دارایی‌های هند تا پایان ماه سپتامبر 532 میلیارد دلار بوده است. دو کشور هند و روسیه از سال 2015 سر این شاخص با یکدیگر رقابت می‌کنند.

    چین با دارایی خیره کننده 3.193 تریلیون دلار در پایان ماه سپتامبر سال جاری، پیشتازی همیشگی خود را از نظر ذخایر بین المللی حفظ کرد. ژاپن با 1.238 تریلیون دلار در جایگاه دوم قرار گرفت و سوئیس با 892 میلیارد دلار دارایی در جایگاه سوم قرار گرفت. بر اساس این گزارش، روند جالبی در نیمی از ده کشور برتر مشاهده شد که در آن اقتصاد‌های نوظهور از همتایان خود در بازار توسعه یافته پیشی گرفتند. هنگ کنگ با عربستان سعودی به عنوان ششمین دارنده بزرگ جابجا شد، برزیل به رتبه نهم صعود کرد و سنگاپور را تا رتبه دهم کاهش داد. کره جنوبی به رتبه هفتم سقوط کرد.

    آلمان و آمریکا نسبت به سال گذشته به ترتیب جایگاه‌های یازدهم و دوازدهم را حفظ کردند و فرانسه به رتبه سیزدهم صعود کرد و پس از آن ایتالیا قرار گرفت. مکزیک با سه پله صعود در رتبه 15 قرار گرفت. تایلند، بریتانیا، اسرائیل، لهستان و جمهوری چک در 20 رتبه برتر قرار گرفتند. این مطالعه توسط ریانوستی بر اساس داده‌های بانک‌های مرکزی 90 اقتصاد بزرگ جهان تا سال 2021 انجام شد. نمونه نهایی شامل 50 اقتصاد با بزرگ‌ترین ذخایر بود که داده‌های خود را برای ماه سپتامبر در اواسط نوامبر فاش کردند.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی