عصر بازار

چرا سکه بورسی ۱۷ میلیون شد؟

عصر اعتبار- قیمت سکه تمام طرح جدید طی معاملات امروز بازار سرمایه در حالی از ۱۷ میلیون تومان گذر کرد که یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که سکه حباب مثبت دارد و خریداران انتظار دارند قیمت طلای جهانی یا ارز افزایش یابد.

چرا سکه بورسی ۱۷ میلیون شد؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، طی معاملات امروز بازار سرمایه، سکه تمام طرح جدید با افزایش بیش از یک درصدی نسبت به روز گذشته از مرز 17 میلیون تومان گذر کرد. این درحالی است که امروز کمترین قیمت سکه در بازار سرمایه حدود 16 میلیون و 684 هزار تومان و بیشترین قیمت نیز 17 میلیون و 240 هزار تومان بود. قیمت مجاز سکه نیز از 15 میلیون و 999 هزار تومان تا 17 میلیون و 684 هزار تومان است.

    در زمینه دلیل افزایش قیمت سکه در بازار سرمایه، روزبه شریعتی - کارشناس این بازار - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قیمت سکه از دو متغیر اصلی نرخ طلای جهانی و دلار تاثیر می‌پذیرد. قیمت هر انس طلا در بازار جهانی حدود 1775 دلار است. در این میان سکه قیمت دلار را بیش از نرخ کنونی پیش‌بینی کرده اما قاعدتا این نرخ حباب دارد. در واقع با هر انس طلای 1775 دلاری و دلار 36 هزار تومانی، قیمت سکه باید 14 میلیون و 868 هزار و 500 تومان باشد.

    وی ادامه داد: مابه‌تفاوت قیمت کنونی سکه و 14 میلیون تومان مذکور، حباب سکه است؛ یعنی خریداران انتظار دارند قیمت طلای جهانی یا ارز به قدری رشد کند که قیمت سکه به 17 میلیون تومان برسد.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی