عصر بازار

اصلاح نظام کارمزد از مصادیق عدالت در پرداخت

عصر اعتبار- در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، همه ذی‌نفعان یک تراکنش یعنی بانک صادرکننده کارت، بانک پذیرنده (حساب پشت کارتخوان) و پذیرنده (فروشگاه)، کارمزد پرداخت می‌کنند که این موضوع یکی از مصادیق ایجاد عدالت در پرداخت کارمزد است.

اصلاح نظام کارمزد از مصادیق عدالت در پرداخت
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، مطابق قانون پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی تنها مرجع تعیین میزان حداقل و حداکثر کارمزد دریافتی و پرداختی بانک‌ها و نظارت بر آنها است. بیش از 11 سال بود که تغییری نداشت و سرانجام در سال 99 با اصرار بانک‌های مبنی بر افزایش نرخ این کارمزد بانک مرکزی اقدام به افزایش آن کرد و 17 اردیبهشت ماه 1402 پس از سه سال از ابلاغ آخرین بخشنامه در این باره با توجه به تغییر سطح عمومی قیمت‌ها و شرایط کلان اقتصادی انواع و حداکثر میزان کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی را به‌روزرسانی کرد.

  بخشنامه اصلاح نظام کارمزد که 17 اردیبهشت ماه 1402 از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد و از روز 21 خردادماه 1402 در صنوف منتخب اجرایی می‌شود.

  بر این اساس دارندگان دستگاه‌های کارتخوان بخشی از کارمزد تراکنش‌های خود را پرداخت خواهند کرد؛ یعنی دارندگان دستگاه‌ها به ازای هر تراکنش از 120 تومان تا حداکثر سقف تعیین شده کارمزد پرداخت کنند.

  مطابق دستورالعمل جدید حداقل کارمزد در تراکنش‌های 600 هزار تومان برابر 120 تومان و برای تراکنش‌های بالاتر به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت.

  همچنین برابر این بخشنامه همچنین تا اطلاع ثانوی پذیرندگان صنف نانوایی و سوپرمارکت از پرداخت کارمزد مستثنا شده‌ و سهم این صنوف همچنان توسط بانک پذیرنده پرداخت خواهد شد.

  اصلاح نظام کارمزد هشت مزیت دارد که عبارتند از عدالت در پرداخت کارمزد با پرداخت از سوی ذی‌نفعان، توسعه زیر ساخت برای ایجاد ابزارهای موبایلی پرداخت، ایجاد نوآوری و سرمایه گذاری برای نوآوری، پایداری شبکه و نوسازی ناوگان شرکت‌های پرداخت، بهبود ابزارها در حوزه پرداخت برای کسب و کارها، کارمزد حداقلی در تراکنش‌های زیر 600 هزار تومان، نظام خود ترمیم و ارائه مدل استاندارد تعیین کارمزد و کارمزد صفر برای دارنده کارت و خریدار است.

  در بحث توزیع عادلانه کارمزد در میان اصناف در طرح اصلاح نظام کارمزد، پیش‌بینی می‌شود 78 درصد از کل پایانه‌ها کمتر از دو هزار تومان در روز کارمزد پرداخت کنند.

  همچنین برآورد می‌شود 48 از کل پایانه‌ها کمتر از یک هزار تومان در روز کارمزد پرداخت کنند.

  با اصلاح نظام کارمزد پیش‌بینی می‌شود اصناف غیر مالی ارز، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سکه و طلا بیشترین کارمزد را پرداخت کنند.

  در فاز نخست اجرای اصلاح نظام کارمزد نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی کارمزد پرداخت نمی‌کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی