عصر بازار

سرمایه‌گذاری ۶۲ همتی بخش خصوصی در حوزه دریایی و بندری

عصر اعتبار- مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با تسهیل در روند قوانین و مقررات سازمان بنادر و اعتماد به بخش خصوصی، ۶۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه دریا بندر به ثبت رسید.

سرمایه‌گذاری ۶۲ همتی بخش خصوصی در حوزه دریایی و بندری
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از مهر، علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی امروز (چهارشنبه، 20 تیرماه) در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم با اشاره به اینکه جلب و جذب این میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مقایسه با کل بودجه دولت در حوزه دریا و بندر چشمگیر است، گفت: در این زمینه با پنج کشور قرارداد منعقد کردیم و کار اجرایی آغاز شده است؛ از جمله این کشورها هندوستان است که 120 میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام داده و علاوه بر آن 250 میلیون دلار فاینانس در بخش ریلی و جاده‌ای از این کشور دریافت کرده‌ایم که این رقم تا یک میلیارد دلار قابل افزایش است.

  وی ادامه داد: در مجموع تاکنون 470 میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سازمان بنادر انجام شده است.

  رشد تجارت دریابرد

  صفایی با اشاره به رشد تجارت دریابرد در کشور ادامه داد: تجارت دریابرد از 215 میلیون تن در سال 1401 به 237 میلیون تن در سال گذشته افزایش یافت. در سه ماهه نخست امسال نیز 60 میلیون تن تجارت دریابرد به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 10 درصدی نشان می‌دهد و حتی در برخی بنادر دریای خزر رشد 70 درصدی به ثبت رسیده است.

  این مقام مسؤول از رشد 56 درصدی تجارت غیرنفتی دریا برد در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و یادآور شد: امروز بیش از 200 هزار نفر به طور مستقیم در حوزه دریایی اشتغال به کار دارند.

  وی با اشاره به تسهیل تجارت با همسایگان خاطرنشان‌کرد: نمود این مساله در موضوع ترانزیت مشخص است، به طوری که در سال گذشته 16 میلیون تن ترانزیت دریایی به ثبت رسید و در سه ماه اخیر با رشد بالای 45 درصد همراه بوده است.

  سیاست توسعه دریا محور

  معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به سیاست توسعه دریا محور اظهار کرد: پس از ابلاغ این سیاست در فرصتی 6 ماهه دولت آئین نامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که در آن تکلیف همه دستگاه‌ها و اقداماتی که باید انجام دهند مشخص شده بود.

  وی خاطرنشان کرد: با استقرار دولت جدید نیز این پیشنهادات به طور حتم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه دریافت خواهد شد و روند اجرایی سیاست‌های اقتصاد دریا محور به طور حتم در سال جاری آغاز خواهد شد.

  نیاز 7 میلیارد دلاری برای نوسازی ناوگان تجاری

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه با اشاره به بازسازی و نوسازی ناوگان تجاری اظهار کرد: نخستین موضوع در نوسازی ناوگان، تأمین مالی است که بخشی از آن با کمک صندوق توسعه ملی انجام می‌شود و تجارت دریا برد بیش از 230 میلیون تنی حال حاضر کشور توسط همین ناوگان موجود انجام می‌شود، کمبود ناوگان نداریم اما نیازمند نوسازی ناوگان هستیم.

  به گفته صفایی؛ نوسازی ناوگان تجاری کشور را نیازمند تأمین مالی بیش از هفت میلیارد دلاری برشمرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • بازار امروز ۳۹۹
    • بازار امروز ۳۹۰
    • بازار امروز ۳۸۸
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
    آرشیو