عصر بازار

رییس کل بانک مرکزی:

تمرکز بانک مرکزی موفقیت هدف گذاری تورم، ثبات بازارها و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است

عصر اعتبار- رییس کل بانک مرکزی گفت: تمرکز اصلی بانک مرکزی بر موفقیت برنامه هدف گذاری تورم، ثبات بازارها و پیش بینی پذیرکردن اقتصاد است.

تمرکز بانک مرکزی موفقیت هدف گذاری تورم، ثبات بازارها و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد است
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی به سؤالات مختلف درباره هدف گذاری نرخ تورم، حراج اوراق دولتی، وضعیت بازار ارز و ... پاسخ داد که متن آن به شرح زیر است:

  آقای دکتر، اوایل هفته بانک مرکزی حراج اوراق دولتی را انجام داد، این را چگونه ارزیابی می کنید؟

  همانطوریکه که قبلا هم گفتم، باید ریشه تورم را برای همیشه از اقتصاد ایران کند تا مسیر رشد باز شود. تورم، مثل یک سرعت گیر و مانع، جاده رشد اقتصادی را مختل می کند و اجازه نمی دهد تعاملات مردم پیش بینی پذیر و در فضایی آرام شکل بگیرد. برای همین، باید قدم‌هایی را برداریم تا بتوانیم افسار تورم را در دست بگیریم. چند روز پیش در مجلس هم گفتم که  اولین قدم در این راه، اصلاح ساختار تامین مالی کسری بودجه با استفاده از ظرفیت موجود نقدینگی است. با کمک دولت محترم، برای اولین بار، بانک مرکزی به عاملیت از خزانه داری، در قالب حراج اوراق بدهی قدم بزرگی را در این راستا برداشت. این مسیر با ادامه حراج اوراق در هفته آینده ادامه پیدا خواهد کرد. من اطمینان دارم که با ادامه این مسیر، نه تنها کسری بودجه دولت تامین خواهد شد، بلکه جریان درآمدی بانکها اصلاح شده و از ناترازی آنها هم کاسته خواهد شد.

  نقش بانک مرکزی در این میان چیست؟

  همانطور که می دانید، بانک مرکزی علاوه بر نقش سیاست‌گذاری و نظارتی، بازارساز اصلی اقتصاد در همه کشورها، از جمله کشور ماست. ما در بازار اولیه و حراج دخالتی نداریم، ولی در بازار ثانویه، با عملیات بازار باز، نرخ سود بین بانکی را کنترل می کنیم که به هدف تورمی اعلامی دست پیدا کنیم. هر چه جلوتر برویم اثرات این اقدام بهتر ملاحظه خواهد شد و امید داریم که در واقع روند کاهشی تورم سرعت گرفته و آن را در مسیری که اعلام کردیم قرار بدهیم. البته انضباط مالی دولت عامل کلیدی است و این اطمینان را دارم که با تاکیدات رییس جمهور محترم این ادامه پیدا کند.

  با این اقدامات وضعیت بازار ارز چگونه خواهد بود؟

  اینها جدا از هم نیستند. ثبات و آرامش و پیش بینی پذیری در بازار پول برای ادامه آرامش بازار بسیار ضروری است. آینده بسیار روشن است، ما در کنار اقداماتمان برای کنترل تورم، ارامش و ثبات در بازار ارز را با ادامه تامین ارز مورد نیاز واردات دارو و کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی و آسان سازی بیشتر تعاملات بین صادرکنندگان و واردکنندگان و ورود ارز به اقتصاد کشور ادامه خواهیم داد. البته تاکید می کنم، که نظارت ما بر بانک‌ها و مسیر یابی و قطع هرگونه جریان پول شویی هر روز بیشتر می شود که نتیجه آن کاهش شدید سفته بازی عمده در بازارهایی است که بانک مرکزی بر آنها نظارت دارد.

  برنامه بانک مرکزی برای رشد و جهش تولید چیست؟

  رشد اقتصادی محصول تدبیر و عقلانیت اقتصادی و بکارگیری حداکثر توان کارشناسی و فنی کشور در زمینه اقتصاد است و بانک مرکزی بهمراه دولت، تمام توان خود را در این مسیر بکار گرفته است تا مردم شرایط آرامش و پیش بینی پذیری اقتصادی را احساس کنند. تمرکز اصلی من و همکاران سخت کوشم در بانک مرکزی، ادامه پر قدرت برنامه‌های اعلام شده در موفقیت سیاست هدف گذاری تورم و حفظ آرامش بازار، بدون توجه به حاشیه سازی‌ها است و در این مسیر مصمم و جدی هستم و فکر می کنم این اقدامات راه ما را برای داشتن سال همراه با رونق اقتصادی، با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا، هموار خواهد کرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی