عصر بازار

نگاهی به وضعیت شبکه پرداخت الکترونیک در پایتخت

عصر اعتبار- تهران به عنوان پایتخت ایران صاحب بزرگترین ناوگان ابزارهای پرداخت و بالاترین حجم تراکنش‌های پرداخت الکترونیک در میان استان‌های کشور است که باعث شده تا در جایگاه نخست شبکه پرداخت قرار بگیرد.

نگاهی به وضعیت شبکه پرداخت الکترونیک در پایتخت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، استان تهران به عنوان پایتخت ایران و قلب تپنده سیاسی و اقتصادی کشور روزانه حجم بسیار زیادی از تراکنش‌های شبکه پرداخت الکترونیک را به خود اختصاص می‌دهد و شهروندان تهران سهم بزرگی در تراکنش‌های  به ثبت رسیده در مبادلات الکترونیکی دارند و همین موضوع باعث شده تا تهران بیشترین سهم از پرداخت الکترونیک در میان سایر استان‌های کشور داشته باشد که در ادامه به وضعیت پرداخت الکترونیک استان تهران در اردیبهشت 1399 نگاهی داریم.

  یک چهارم تراکنش‌های شاپرکی در استان تهران انجام می‌شود

  بر اساس آمار بانک مرکزی، در استان تهران در شبکه شاپرک در اردبهشت ماه سال جاری بالغ بر دو میلیارد و 606 میلیون و 138 هزار تراکنش به ثبت رسیده که استان تهران در میان استان‌های کشور سهمی بالغ بر یک چهارم با 671 میلیون و 474 هزار تراکنش داشته است؛ همچنین ارزش تراکنش‌های شاپرکی در کل کشور در بازده زمانی فوق 3 هزار و 977 میلیارد میلیون ریال بوده که استان تهران دارای سهم یک هزار و 572 میلیارد میلیون ریالی از مجموع مبلغ تراکنش‌ها بوده که رقم قابل توجهی به شمار می‌رود.

  تعداد تراکنش ابزارهای پذیرش در تهران

  در اردیبهشت ماه در کارتخوان‌های استان تهران 429 میلیون و 325 هزار تراکنش، در ابزار پذیرش اینترنتی 139 میلیون و 251 هزار و در ابزار پذیرش موبایلی 102 میلیون و 897 هزار تراکنش انجام می‌شود.

  مبلغ تراکنش ابزارهای پذیرش در تهران/پیشی گرفتن مبلغ تراکنش‌های اینترنتی از کارتخوان

  کارتخوان‌های پذیرندگان تهرانی در اردیبهشت ماه مبلغ 775 میلیارد و 762 میلیون ریال تراکنش داشته‌اند؛ همچنین در ابزار پذیرش موبایلی 8 میلیارد و 694 میلیون ریال و در ابزار پذیرش اینترنتی 778 میلیارد و 122 میلیون ریال تراکنش انجام شده است؛ بر همین اساس مبلغ تراکنش‌های اینترنتی استان تهران با وجود تعداد تراکنش کمتر از مبلغ تراکنش‌های کارتخوان در استان بیشتر بوده است.

  تهران صاحب یک میلیون و 783 هزار دستگاه پایانه فروشگاهی

  آمار اعلامی شاپرک در خصوص تعداد کارتخوان‌های فعال سیستمی در سراسر کشور بیانگر تعداد 8 میلیون و 385 هزار دستگاه پایانه فروشگاهی است که استان تهران یک میلیون و 783 هزار دستگاه کارتخوان فعال سیستمی دارای بیشترین سهم از کارتخوان‌ها در سراسر کشور است و در رتبه اول در میان پنج استان با بیشترین تعداد پایانه فروشگاهی قرار دارد و پس از آن استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، فارس و خوزستان قرار گرفته‌اند.

  تهران دومین استان دارای بیشترین سرانه دسترسی به کارتخوان بر اساس جمعیت

  لازم به ذکر است که سرانه کارتخوان در استان تهران به ازای افراد بالای 18 سال 0.171 درصد اعلام شده و همین موضوع باعث شده تا تهران پس از یزد بیشترین سرانه دسترسی به کارتخوان را داشته باشد.

  وجود نیم میلیون دستگاه کارتخوان فاقد تراکنش در پایتخت

  وضعیت کارتخوان‌های دارای تراکنش حاکی از آن است که 6 میلیون و 573 هزار دستگاه کارتخوان در سراسر کشور تراکنش‌دار هستند که از این میان پایانه‌های فروشگاهی تهران سهم یک میلیون و 254 هزار دستگاه دارند؛ در واقع محاسبه تفاوت تعداد کارتخوان‌های فعال سیستمی (ثبت شده در شبکه شاپرک که آمادگی ارسال تراکنش دارند) با تعداد کارتخوان‌های دارای تراکنش ( پایانه‌های فروشگاهی دارای حداقل یک تراکنش) نشان می‌دهد که در پایتخت کشور بالغ بر 529 هزار دستگاه یعنی بیش از نیم ملیون کارتخوان فاقد تراکنش وجود دارد.

  صدور  89 میلیون کارت بانکی در استان تهران

  گزارش وضعیت کارت‌های بانکی در استان تهران تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری نشان می‌دهد که در پایتخت بالغ بر 89 میلیون و 279 هزار فقره انوع کارت بانکی توسط بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری صادر شده است که از این میان سهم‌ 43 میلیون و 332 هزار کارت برداشت، 673  هزار و 176 کارت اعتباری، 45 میلیون و 274 هزار کارت خرید یا هدیه و بن کارت بدین ترتیب است.

  تهران دارای 13 هزار و 696 خودپرداز

  تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری در استان تهران 13 هزار و 696 دستگاه خودپرداز  فعال است که با استفاده از آن 84 میلیون و 961 هزار تراکنش بر بستر دستگاه‌های خودپرداز انجام شده است.

  پایانه‌های شعب استان تهران

  گزارش وضعیت ابزارهای پرداخت بانک مرکزی بیانگر آن است که در استان تهران و در اردیبهشت ماه بالغ بر 12 هزار و 394 دستگاه پایانه شعبه ( کارتخوان شعبه‌ای) فعال است که با آن‌ها 2 میلیون و 304 هزار تراکنش انجام شده است.

  وضعیت شرکت‌های پرداخت در تهران

  بر اساس گزارش شاپرک تجارت الکترونیک پارسیان با سهم 17.83 درصدی دارای بیشترین تعداد دستگاه کارتخوان فعال سیستمی در استان تهران در اردیبهشت 99 است و پس از آن شرکت کارت اعتباری ایران کیش و به پرداخت ملت با سهم به ترتیب 16.85 و 15.90 قرار دارند اما در این میان پرداخت الکترونیک سامان دارای شاخص اثر بخشی 1.64 درصدی و بیشترین سهم در میان شرکت‌ها در استان تهران بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار