عصر بازاربرنج

معوقه واریزشود

کارفرما موظف به پرداخت حق‌مسکن ۳۰۰هزار تومانی است

عصر اعتبار- حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی باید از این ماه در دستمزد شاغلان مشمول قانون کار اعمال و علاوه‌بر آن، ۴۰۰ هزار تومان معوقه تیر و مرداد نیز پرداخت شود.

کارفرما موظف به پرداخت حق‌مسکن ۳۰۰هزار تومانی است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، پس از گذشت 6 ماه از سال بالاخره افزایش حق مسکن کارگران از 100 هزار به 300 هزار تومان به تصویب دولت رسید.

  مطابق با مصوبه دولت، حق مسکن 300 هزار تومانی از تیر ماه قابل اعمال بوده و در همین راستا، کارفرماها باید معوقه 400 هزار تومانی بابت ما به التفاوت حق مسکن دو ماه یعنی تیر و مرداد پرداخت کنند.

  از سویی دیگر نیز، مولفه حق مسکن در فیش حقوقی شهریور ماه باید 300 هزار تومان اعمال شود.

  با اعمال افزایش حق مسکن به 300 هزارتومان، سرجمع افزایش دستمزد شاغلان قانون کار در سال جاری به 10 درصد رسیده است.

  کارفرمایان موظف به اعمال مصوبه جدید حق مسکن در دستمزد هستند

  در این بین، با توجه به اینکه برخی از کارفرمایان از پرداخت مولفه‌های مزدی همچون حق مسکن، بن و … سر باز میزنند و قانون را نقض قانون می کنند، این نگرانی وجود دارد که افزایش حق مسکن به 300 هزار تومان نیز به سرنوشت بن و… دچار شود که در این رابطه یک کارشناس روابط کار به مهر می‌گوید: حق مسکن و بن از مزایای ضمن کار بوده و کارفرما موظف به پرداخت آنها همراه با حقوق پایه است.

  به گفته وی، در صورت عدم پرداخت هر یک از این مولفه های مزدی از جانب کارفرمایان، کارگران می‌توانند در مراجع حل اختلاف اقدام به طرح دعوی کنند.

   با مصوبه دولت برای افزایش حق مسکن به 300 هزار تومان، جمع حقوق و مزایای یک مشمول قانون کار حداقلی بگیر طی 7 ماه پیش‌رو به شرح جدول زیر است.

  طبق جدول بالا، جمع حقوق و دستمزد یک کارگر بدون سابقه کار این ماه باید 2 میلیون و 610 هزار و 427 تومان، کارگر با یک سال سابقه کار 2 میلیون و 710 هزار و 427 تومان و کارگر با یک فرزند 2 میلیون و 801 هزار و 469 تومان است.

  البته این اعداد بدون احتساب اضافه کار و کسوراتی همچون حق بیمه و مالیات است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار