عصر بازاربرنج

خیز طلای جهانی برای جبران ریزش قیمت اخیر

عصر اعتبار- قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر افت ارزش دلار و کاهش بازده اوراق خزانه آمریکا افزایش پیدا کرد.

خیز طلای جهانی برای جبران ریزش قیمت اخیر
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری 0.2 درصد افزایش یافت و به 1858 دلار و 56 سنت رسید.

  در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با 0.9 درصد افزایش، به 1860 دلار و 10 سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با 0.4 درصد افزایش، در 1844 دلار و 20 سنت بسته شده بود.

  کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی جی مارکتس اظهار کرد: چشم انداز سال خوب برای طلا تغییر نکرده است. بازده واقعی تقریبا منفی مانده و افت ارزش دلار در ادامه سال، خرید قراردادهای طلا را جذابتر می کند. اما اگر قیمت طلا کاهش پیدا کند یا در کوتاه مدت روند نزولی داشته باشد، تعجب آور نیست زیرا دلار آمریکا خود را متوازن می کند.

  بازده اوراق خزانه 10 ساله از بالاترین رکورد 10 ماه اخیر عقب نشینی کرد و باعث پایین رفتن ارزش دلار و ارزان شدن طلا برای خریداران غیرآمریکایی شد.

  عاملی که از قیمت طلا پشتیبانی کرده است برنامه جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا برای تزریق هزاران میلیارد دلار به اقتصاد این کشور است.

  در این بین، شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان به بیش از 91 میلیون نفر افزایش یافت و چندین کشور آسیایی و اروپایی محدودیتهای قرنطینه سخت گیرانه تری را به اجرا گذاشته اند تا شیوع ویروس کرونا را مهار کنند.

  بر اساس گزارش رویترز، چندین مقام بانک مرکزی آمریکا پیش بینی کردند اگر واکسیناسیون سرعت بگیرد، بهبود اقتصادی سریعتر مشاهده می شود اما این امر پرسشهایی را درباره چشم انداز سیاست پولی این بانک مرکزی برمی انگیزد.

  در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.2 درصد کاهش پیدا کرد و به 25 دلار و 51 سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.3 درصد افزایش، به 1079 دلار و 21 سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با 0.2 درصد کاهش، 2388 دلار و 78 سنت معامله شد.

  پورسعید خلیلی