عصر بازاربرنج

حدود ۴۰ درصد از چک‌های وصولی رمزدار است

عصر اعتبار- از ۲۷۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان چک وصول شده در دی امسال ۶۰.۸ درصد آن مربوط به چک‌های عادی است که ۳۹.۲ درصد دیگر آن را نیز چک‌های رمزدار تشکیل می‌دهند.

حدود ۴۰ درصد از چک‌های وصولی رمزدار است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مجموع چک‌های مبادله شده در دی سال جاری به هفت میلیون و 800 هزار فقره رسید که ترکیبی از انواع چک از جمله عادی، رمرزدار و... را تشکیل می‌دهد.

  جدیدترین آمار بانک مرکزی بیانگر این است که از مجموع چک‌های مبادله شده معادل هشت میلیون و 400 هزار فقره وصول شده که از این تعداد حدود هفت میلیون و 800 هزار فقره عادی و بالغ بر 0.6 میلیون فقره رمز دار بوده است؛ بنابراین در کل کشور 92.5 درصد از کل چک‌های وصولی را چک‌های عادی و 7.5 درصد را چک‌های رمز دار تشکیل می‌دهند.

  از نظر مبلغی نیز، از 275 هزار و 800 میلیارد تومان چک‌های وصولی در کل کشور معادل 167 هزار و 600 میلیارد تومان برای چک‌های عادی و 108 هزار و 200 میلیارد تومان خاص چک‌های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور 60.8 درصد از کل مبلغ چک‌های وصولی را چک‌های عادی و 39.2 درصد دیگر را چک‌های رمزدار به خود اختصاص داده‌اند.

  طبق این گزارش، در دی ماه امسال در کـل کشـور 626 هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل 108 هزار و 200 میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 28.5 و 14.9 درصد افزایش داشته است.

  در ماه مورد بررسی، در استان تهران 198 هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل 59 هزار و 300 میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، 49.4 درصد از تعداد چک‌های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (31.7 درصـد)، اصفهان (9.9 درصد) و خراسان رضوی (7.8 درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

  همچنــین 66.1 درصــد از ارزش چــک‌هــای فــوق در اســتان‌هــای تهــران (54.8 درصــد)، اصفهان (6.4 درصد) و خراسان رضوی (4.9 درصد) وصول شده است.

  گفتنی است؛ چک‌های عادی به چک‌هایی گفته می‌شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکن است خود صادرکننده یا حامل آن بوده یا چک در وجه شخصی معین یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.

  علاوه براین، چک‌های رمزدار چک‌هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک یا شعب آن و همچنین می‌توانند بر عهده سایر بانک‌ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک‌ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو