عصر بازار

کسری حساب جاری آمریکا به پایین‌ترین سطح ۱۴ ساله رسید

عصر اعتبار- کسری حساب جاری آمریکا در ۳ ماهه دوم در حالی به بالاترین سطح خود در ۱۴ سال اخیر افزایش یافت که تاجران در مواجهه با رشد مصرف داخلی برای پر کردن انبارهای خود واردات خود را بالا بردند.

کسری حساب جاری آمریکا به پایین‌ترین سطح ۱۴ ساله رسید
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از مهر، کسری حساب جاری آمریکا در 3 ماهه دوم در حالی به بالاترین سطح خود در 14 سال اخیر افزایش یافت که تاجران در مواجهه با رشد مصرف داخلی برای پر کردن انبارهای خود واردات خود را بالا بردند.

  حساب جاری آمریکا که نشان‌دهنده مجموع جریان کالا، خدمات و سرمایه‌گذاری به درون و بیرون آمریکا است در سه ماهه دوم 0.5 درصد دیگر دچار کسری شد و حالا کسری حساب جاری آمریکا به 190.3 میلیارد دلار رسیده است. این بالاترین میزان کسری حساب جاری از سه ماهه دوم 2007 تا کنون است.

  کسری حساب جاری آمریکا در سه ماهه قبل معادل 3.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. این در حالی است که در سه ماهه ژانویه تا مارس هم کسری حساب جاری آمریکا به 3.4 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده بود.

  بیشترین کسری حساب جاری آمریکا در سه ماهه چهارم سال 2005 رخ داد و در آن زمان میزان این کسری به 6.3 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا رسید. از آن زمان به بعد با تبدیل شدن آمریکا به صادرکننده خالص نفت خام و سوخت، کسری حساب جاری کاهش یافته بود.

  در این سه ماهه واردات کالا 29 میلیارد دلار افزایش یافت و به 706.3 میلیارد دلار رسید در حالی که صادرات کالا 28.3 میلیارد دلار رشد کرد و به 436.6 میلیارد دلار رسید.

  واردات خدمات 12.8 میلیارد دلار شد در حالی که صادرات آن 189.1 میلیارد دلار بود. خروج سرمایه‌گذاری مستقیم 270.6 میلیارد دلار شد و ورود آن 221.5 میلیارد دلار شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی